Nyheder /

Robert Prisen 2017: Tillykke til vinderne!

ÅRETS ROBERT VINDERE!
Årets danske spillefilm
  • Der kommer en dag / Zentropa Entertainments, Producere: Sisse Graum Jørgensen, Peter Aalbæk Jensen & Louise Vesth, Instr.: Jesper W. Nielsen
Årets børne- og ungdomsfilm
  • I blodet / Profile Pictures, Producer: Caroline Schlüter Bingestam, Instr.: Rasmus Heisterberg
Årets instruktør
  • Christian Tafdrup / Forældre
Årets originale manuskript
  • Søren Sveistrup / Der kommer en dag
Årets adapterede manuskript
  • Thomas Vinterberg & Tobias Lindholm / Kollektivet
Årets mandlige hovedrolle
  • Søren Malling / Forældre  
Årets kvindelige hovedrolle
  • Trine Dyrholm / Kollektivet
Årets mandlige birolle
  • Lars Mikkelsen / Der kommer en dag
Årets kvindelige birolle
  • Sofie Gråbøl / Der kommer en dag
Årets scenograf
  • Sabine Hviid / Der kommer en dag
Årets fotograf
  • Natasha Braier / The Neon Demon
Årets kostumier
  • Stine Thaning / Der kommer en dag
Årets sminkør
  • Erin Ayanian Monroe / The Neon Demon
Årets klipper
  • Anne Østerud & Tanya Fallenius / Forældre
Årets sounddesigner
  • Eddie Simonsen & Anne Jensen / The Neon Demon
Årets score
  • Cliff Martinez / The Neon Demon
Årets originale sang
  • ‘100 meter mind dash’ – Darkness Falls, Josephine Philip, Ina Lindgreen & Anders Trentemøller / Shelley
Årets visuelle effekter
  • Peter Hjorth / The Neon Demon
Årets kortfilm: Fiktion / Animation
  • SIA / Den Danske Filmskole, Producer: Caroline Eybye, Instr.: Annika Berg
Årets dokumentarfilm
  • Dem vi var / Made in Copenhagen, Producer: Helle Faber, Instr.: Sine Skibsholt
Årets amerikanske film
  • The Revenant / Instr.: Alejandro González Iñárritu, Distr.: 20th Century Fox
Årets ikke-amerikanske film
  • Sauls søn / Instr.: László Nemes, Distr.: Camera Film
Tv-serier
Årets korte tv-serie
  • Ditte & Louise II / DR Drama, Producer: Nynne Selin Eidnes, Hovedforfattere: Ditte Hansen & Louise Mieritz, Instr.: Niclas Bendixen
Årets tv-serie
  • Bedrag / DR, Producer: Anders Toft Andersen, Hovedforfatter: Jeppe Gjervig Gram, Instr.: Per Fly
Årets mandlige hovedrolle – tv-serie
  • Thomas Bo Larsen / Bedrag
Årets kvindelige hovedrolle – tv-serie
  • Louise Mieritz / Ditte & Louise II
Årets mandlige birolle – tv-serie
  • Esben Smed / Bedrag
Årets kvindelige birolle – tv-serie
  • Bodil Jørgensen / Rytteriets jul
Æres-Robert
  • Jimmy Leavens
IB-prisen
  • Jacob Jarek
Kathrine Windfelds mindelegat
  • Mette Heeno
Blockbuster Publikumsprisen
  • En to tre nu / Regner Grasten Filmproduktion, Producer: Regner Grasten, Instr.: Barbara Rothenborg