Om Danmarks Film Akademi

Om Danmarks Film Akademi

Stiftet i 1982 til fremme af filmen som selvstændig kunstart

Danmarks Film Akademi blev stiftet af en lang række personer med faglig tilknytning til filmbranchen i 1982, og i 1984 blev Robert Prisen afholdt for første gang. Filmakademiets formål er at fremme filmen som selvstændig kunstart.

Formålet søges blandt andet nået ved afholdelse af filmforevisninger af kunstnerisk interessante film og med mellemrum at invitere filmfaglige personer. Ligeledes afholdes bl.a. visninger af prisvindende kortfilm for Filmakademiets medlemmer.

Den mest udadvendte og omfattende begivenhed, som Filmakademiet står for, er dog uddelingen af årets Robert-priser. Et underholdende show men også en begivenhed, hvor filmbranchen mødes i festligt lag for at anerkende kolleger for deres ypperste indsats i løbet af det forgangne filmår.

Som medlemmer af Filmakademiet optages kun personer, som arbejder med film og tv i det daglige.

Filmakademiets daglige virke varetages af en frivilligt arbejdende bestyrelse, der vælges årligt på foreningens generalforsamling. Derudover har foreningen et fast sekretariat, samt en produktionsleder til Robert-festen.

Bestyrelsen

Danmarks Film Akademis bestyrelse

Filmakademiet ledes af en bestyrelse på mellem 7, 8 eller 9 medlemmer, der vælges af generalforsamlingen. Valgperioden er 2 år. Bestyrelsen vælger selv sin formand og eventuelt en næstformand. Bestyrelsen arbejder alle aktivt i film- og tv-branchen.

Filmakademiets formand / Producent
Kim Magnusson / km@mmproductions.dk
+ 45 20 95 77 77

Souschef i Atlas Biograferne
Mette Bubandt Aagaard / metbub@hotmail.com
+ 45 25 38 03 50

Skuespiller
Camilla Bendix / post@camillabendix.dk

Filmtekniker
Claus Greffel / claus@greffel.com
+ 45 28 45 28 68

Producer
Per Damgaard Hansen / per@masterplanpictures.com
+ 45 40 56 29 03

Producer
Stinna Lassen / stinna@goodcompanyfilms.com
+45 29 91 15 84

Festivaldirektør
Jacob Neiiendam / jacob@cphpix.dk
+ 45 33 45 47 49

Marketingchef
Mette Søgaard / mette@camerafilm.dk
+ 45 26 72 61 12

Instruktør og Manuskriptforfatter
Oliver Zahle / oliverzahle@email.dk
+ 45 40 45 10 53

Suppleant:

Stylist
Pari Khadem / pari@ft.dk
+ 45 21 48 98 12