Årets Nominerede · 2016

Årets Robert-nominerede

Årets nominerede for filmåret 2015

Til Robert Prisen 2016 er følgende film, tv-serier og personer nomineret for deres indsats i dansk film og tv for året 2015.

Ovenfor ses de mange nominerede til årets nomineringsfrokost. Fotograf: Rolf Konow

Film

Årets danske spillefilm

  • Idealisten / Toolbox Film, Producere: Jonas Frederiksen, Signe Leick Jensen, Ane Mandrup, Instr.: Christina Rosendahl
  • Krigen / Nordisk Film Production, Producere: René Ezra & Tomas Radoor, Instr.: Tobias Lindholm
  • Mænd og Høns / M&M Productions, DCM Productions & Studio Babelsberg, Producere: Kim Magnusson & Tivi Magnusson, Instr.: Anders Thomas Jensen
  • Sommeren '92 / Meta Film & PeaPie Films, Producere: Kris Thykier, Meta Louise Foldager & Nina Bisgaard, Instr.: Kasper Barfoed
  • Under sandet / Nordisk Film Production, Producere: Mikael Rieks & Malte Grunert, Instr.: Martin Zandvliet

Årets børne- og ungdomsfilm

  • Albert / M&M Productions, Producere: Tivi Magnusson, Kim Magnusson, Anders Mastrup, Instr.: Karsten Kiilerich
  • Bridgend / Blenkov & Schønnemann Pictures, Producer: Michel Schønnemann, Instr.: Jeppe Rønde
  • Iqbal & den hemmelige opskrift / Miso Film, Producere: Elisabeth Victoria Poulsen, Christian Potalivo & Mikael Olsen, Instr.: Tilde Harkamp
  • Skammerens datter / Nepenthe Film, Producere: Nina Lyng & Eva Juel Hammerich, Instr.: Kenneth Kainz
  • Villads fra Valby / Regner Grasten Film Produktion A/S, Producer: Regner Grasten, Instr.: Frederik Meldal Nørgaard

Årets instruktør

  • Christina Rosendahl / Idealisten
  • Martin Zandvliet / Under sandet
  • May el-Toukhy / Lang historie kort
  • Michael Noer / Nøgle Hus Spejl
  • Tobias Lindholm / Krigen

Årets originale manuskript

  • Anders August & Kasper Barfoed / Sommeren '92
  • Anders Thomas Jensen / Mænd og Høns
  • Maren Louise Käehne & May el-Toukhy / Lang historie kort
  • Martin Zandvliet / Under sandet
  • Tobias Lindholm / Krigen

Årets adapterede manuskript

  • Anders Thomas Jensen / Skammerens datter
  • Karsten Kiilerich / Albert
  • Renée Toft Simonsen / Iqbal & den hemmelige opskrift

Årets mandlige hovedrolle

  • Mads Mikkelsen / Mænd og Høns
  • Peter Plaugborg / Idealisten
  • Pilou Asbæk / Krigen
  • Roland Møller / Under sandet
  • Ulrich Thomsen / Sommeren '92

Årets kvindelige hovedrolle

  • Bodil Jørgensen / Mennesker bliver spist
  • Ghita Nørby / Nøgle Hus Spejl
  • Marie Tourell Søderberg / Steppeulven
  • Mille Hoffmeyer Lehfeldt / Lang historie kort
  • Tuva Novotny / Krigen

Årets mandlige birolle

  • Henning Jensen / Sommeren '92
  • Louis Hofmann / Under sandet
  • Mikkel Boe Følsgaard / Sommeren '92
  • Mikkel Boe Følsgaard / Under sandet
  • Nicolas Bro / Mænd og Høns

Årets kvindelige birolle

  • Bodil Jørgensen / Mænd og Høns
  • Charlotte Munck / Krigen
  • Marijana Jankovic / Lang historie kort
  • Trine Dyrholm / Lang historie kort
  • Trine Pallesen / Nøgle Hus Spejl

Årets scenograf

  • Gitte Malling / Under sandet
  • Lars Nielsen / Sommeren '92
  • Mia Stensgaard / Mænd og Høns
  • Nikolaj Danielsen & M. Wan Sputnick / Idealisten
  • Waldemar Kalinowski / Skammerens datter

Årets fotograf

  • Camilla Hjelm Knudsen / Under sandet
  • Lasse Frank Johannessen / Skammerens datter
  • Laust Trier Mørk / Idealisten
  • Magnus Nordenhof Jønck / Bridgend
  • Magnus Nordenhof Jønck / Krigen

Årets kostumier

  • Kicki Ilander / Skammerens datter
  • Louize Nissen / Idealisten
  • Manon Rasmussen / Mænd og Høns
  • Manon Rasmussen / Steppeulven
  • Stefanie Bieker / Under sandet

Årets sminkør

  • Anne Cathrine Sauerberg, Morten Jacobsen & Thomas Foldberg / Mænd og Høns
  • Barbara Kreuzer / Under sandet
  • Eva von Bahr & Love Larsson / Skammerens datter
  • Louise Hauberg / Sommeren '92
  • Tina Jesenkovic / Steppeulven

Årets klipper

  • Adam Nielsen / Krigen
  • Benjamin Binderup & Anders Albjerg Kristiansen / Sommeren '92
  • Janus Billeskov Jansen, Olivier Bugge Coutté & Molly Malene Stensgaard / Idealisten
  • Nicolaj Monberg / Skammerens datter
  • Per Sandholt & Molly Malene Stensgaard / Under sandet

Årets sounddesigner

  • Hans Møller / Steppeulven
  • Henrik Gugge Garnov / Skammerens datter
  • Morten Green / Krigen
  • Peter Albrechtsen / Idealisten
  • Rasmus Winther Jensen / Under sandet

Årets score

  • Angelo Badalamenti, Johan Carøe & Lasse Martinussen / Guldkysten
  • Jeppe Kaas / Skammerens datter
  • Jonas Struck / Idealisten
  • Kristian Selin Eidnes Andersen / The Man Who Saved The World
  • Sune Martin / Under sandet

Årets originale sang

  • 'Got Me Good' - Lynval Golding, Michael Hess & Rasmus Bille Bähnke / Rosita
  • 'Ind i mørket' - Kim Larsen & Kjukken / Mennesker bliver spist
  • 'Sommersne' - Kaae & Petersen / Emma & Julemanden
  • 'Svæver over byen' - Wafande, Andreas Keilgaard & Søren Schou / Iqbal & den hemmelige opskrift
  • 'Remember Me' - Kwamie Liv & Angelo Badalamenti / Guldkysten

Årets visuelle effekter

  • Martin Madsen, Thomas Øhlenschlæger & Jacob Bang Clemmensen / Emma & Julemanden
  • Martin Madsen & Morten Jacobsen / Skammerens datter
  • Peter Hjorth, Frederik Nord, Alex Hansson, Morten Jacobsen & Thomas Foldberg / Mænd og Høns
  • Thomas Øhlenschlæger / 9. april
  • Thomas Øhlenschlæger & Bjørg Serup / Krigen

Årets kortfilm: Dokumentar

  • Home Sweet Home / Good Company Pictures, Producer: Katrine A. Sahlstrøm, Instr.: Katrine Philp
  • Min far forfra / Den Danske Filmskole, Producer: Nicoline Skotte Jacobsen, Instr.: Nicoline Skotte Jacobsen
  • Slip mine hænder / Den Danske Filmskole, Producer: Caroline Eyebye, Instr.: Ala’A Mohsen
  • Øde Ø / Den Danske Filmskole, Producer: Jakob Langkjær, Instr.: Lea Hjort
  • Åbne øjne / Den Danske Filmskole, Producer: Caroline Eybye, Instr.: Olivia Chamby-Rus

Årets dokumentarfilm

  • Et hjem i verden / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: Andreas Kofoed
  • Massakren i Dvor / Final Cut for Real & Nukleus Film, Producere: Monica Hellström & Anne Köhncke, Instr.: Georg Larsen & Kasper Vedsmand
  • Naturens Uorden / Moving Documentary, Producere: Sidsel Siersted & Malene Flindt Pedersen, Instr.: Christian Sønderby Jepsen
  • Something Better to Come / Danish Documentary Production, Producer: Sigrid Jonsson Dyekjær, Instr.: Hanna Polak
  • The Man Who Saved The World / Statement Film ApS, Producer: Jakob Staberg, Instr.: Peter Anthony

Årets amerikanske film

  • Birdman / Instr.: Alejandro González Iñárritu, Distr.: Filmcompagniet/Fox
  • Foxcatcher / Instr.: Bennett Miller, Distr.: UIP
  • Inderst inde / Instr.: Pete Docter & Ronnie Del Carmen, Distr.: Walt Disney Studios Motion Pictures
  • Mad Max: Fury Road / Instr.: George Miller, Distr.: Filmcompagniet/Warner
  • Whiplash / Instr.: Damien Chazelle, Distr.: UIP

Årets ikke-amerikanske film

  • 45 år / Instr.: Andrew Haigh, Distr.: UIP
  • Amy / Instr.: Asif Kapadia, Distr.: Camera Film
  • Korsvejen / Instr.: Dietrich Brüggemann, Distr.: Miracle Film
  • Leviathan / Instr.: Andrey Zvyagintsev, Distr.: Camera Film
  • Marshland / Instr.: Alberto Rodríguez Librero , Distr.: 41Shadows
  • Mommy / Instr.: Xavier Dolan, Distr.: Camera Film

Tv-serier

Årets korte tv-serie

  • Ditte og Louise / DR Fiktion, Producer: Piv Bernth, Hovedforfattere: Ditte Hansen & Louise Mieritz, Instr.: Niclas Bendixen
  • Juleønsket / Cosmo Film, Producere: Rasmus Thorsen, Tomas Hostrup-Larsen & Mogens Hagedorn, Hovedforfatter: Ina Bruhn, Instr.: Carsten Myllerup
  • Losers United / Made in Valby, Producere: Tanja Paik & Julie Walenciak, Hovedforfattere: Rune Schjøtt-Wieth & Jannik Tai Mosholt, Instr.: Jesper Rofelt
  • Sjit Happens 3 / Mastiff A/S, Producer: Mia Marie Borup, Hovedforfatter: Thomas Glud, Instr.: Jacob Bitsch & Esben Tønnesen
  • Tomgang 3 / Falster Inc., Producere: Michael Pedersen & Mick Øgendahl, Hovedforfatter: Mick Øgendahl, Instr.: Rasmus Heide

Årets danske tv-serie

  • Arvingerne II / DR Fiktion, Producer: Karoline Leth, Hovedforfatter: Maya Ilsøe, Instr.: Jesper Christensen
  • Broen III / Nimbus Film, Producere: Bo Erhardt & Anders Landström , Hovedforfatter: Hans Rosenfeldt, Instr.: Henrik Georgsson
  • Heartless / Fridthjof Film, Producer: Ronnie Fridthjof, Hovedforfatter: Nikolaj Scherfig, Instr.: Kaspar Munk
  • Norskov / SF Film Production, Producer: Senia Dremstrup, Hovedforfatter: Dunja Gry Jensen, Instr.: Louise Friedberg
  • Rita sæson 3 / SF Film Production, Producer: Jesper Morthorst, Hovedforfatter: Christian Torpe, Instr.: Lars Kaalund

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • Carsten Bjørnlund / Arvingerne II
  • Claes Quaade / Sjit Happens 3
  • Claus Riis Østergaard / Norskov
  • Thomas Levin / Norskov
  • Thure Lindhardt / Broen III

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

  • Ditte Hansen / Ditte og Louise
  • Louise Mieritz / Ditte og Louise
  • Mille Dinesen / Rita sæson 3
  • Rosalinde Mynster / Badehotellet sæson 2
  • Trine Dyrholm / Arvingerne II

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • Carsten Bjørnlund / Rita sæson 3
  • Henrik Birch / Norskov
  • Jacob Hauberg Lohmann / Norskov
  • Jesper Christensen / Arvingerne II
  • Nicolas Bro / Broen III

Årets kvindelige birolle - tv-serie

  • Anne Sofie Espersen / Norskov
  • Julie Christiansen / Heartless
  • Lene Maria Christensen / Arvingerne II
  • Lise Baastrup / Rita sæson 3
  • Sarah-Sofie Boussnina / Broen III

Publikumsprisen bliver præsenteret af Blockbuster

Blockbuster Publikumspris

  • 9. april / Nordisk Film Production, Producere: René Ezra & Tomas Radoor, Instr.: Roni Ezra
  • Albert / M&M Productions, Producere: Tivi Magnusson, Kim Magnusson, Anders Mastrup, Instr.: Karsten Kiilerich
  • Backgammon / 42/46 Film & Creative Thinking Films, Producere: Kenneth Skoubølling, Danny Thykær & Frans Lindell, Instr.: Danny Thykær
  • Bridgend / Blenkov & Schønnemann Pictures, Producer: Michel Schønnemann, Instr.: Jeppe Rønde
  • Comeback / Toolbox Film, Producer: Morten Kaufmann, Instr.: Natasha Arthy
  • Dark Samurai / Spearhead Pictures & Space Rocket Nation, Producer: Adriana Filipczuk, Instr.: Sidney Lexy Plaut
  • Eliten / Eliten Film ApS, Producer: Lina Flint, Instr.: Thomas Daneskov
  • Emma & Julemanden / Deluca Film, Producere: Morten Rasmussen & David C.H. Østerbøg, Instr.: Søren Frellesen
  • En chance til / Zentropa Productions 2, Producer: Sisse Graum Jørgensen, Instr.: Susanne Bier
  • Gudsforladt / Black Frame Cinema I/S, Producer: Michelle Brøndum, Instr.: Kasper Juhl
  • Guldkysten / Haslund / Dencik Entertainment Aps, Producer: Michael Haslund-Christensen, Instr.: Daniel Dencik
  • Idealisten / Toolbox Film, Producere: Jonas Frederiksen, Signe Leick Jensen, Ane Mandrup, Instr.: Christina Rosendahl
  • I dine hænder / Meta Film, Producer: Sara Namer, Instr.: Samanou Acheche Sahlstrøm
  • Iqbal & den hemmelige opskrift / Miso Film, Producere: Elisabeth Victoria Poulsen, Christian Potalivo & Mikael Olsen, Instr.: Tilde Harkamp
  • Klovn Forever / Nutmeg Movies ApS, Producer: Jesper Zartov, Instr.: Mikkel Nørgaard
  • Krigen / Nordisk Film Production, Producere: René Ezra & Tomas Radoor, Instr.: Tobias Lindholm
  • Lang historie kort / Miso Film, Producere: Caroline Blanco & Christian Potalivo, Instr.: May el-Toukhy
  • Mennesker bliver spist / Clausen Film & Nordisk Film Production, Producer: Maja Dyekjær, Instr.: Erik Clausen
  • Mænd og høns / M&M Productions, DCM Productions & Studio Babelsberg, Producere: Kim Magnusson & Tivi Magnusson, Instr.: Anders Thomas Jensen
  • Nøgle Hus Spejl / Nordisk Film Production, Producere: Tomas Radoor & René Ezra, Instr.: Michael Noer
  • Rosita / Nordisk Film Production, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Frederikke Aspöck
  • Skammerens datter / Nepenthe Film, Producere: Nina Lyng & Eva Juel Hammerich, Instr.: Kenneth Kainz
  • Sommeren ‘92 / Meta Film & PeaPie Films, Producere: Kris Thykier, Meta Louise Foldager & Nina Bisgaard, Instr.: Kasper Barfoed
  • Steppeulven / Nimbus Film, Producer: Lars Bredo Rahbek, Instr.: Ole Christian Madsen
  • The Man Who Saved The World / Statement Film ApS, Producer: Jakob Staberg, Instr.: Peter Anthony
  • Under sandet / Nordisk Film Production, Producer: Mikael Rieks, Instr.: Martin Zandvliet
  • Villads fra Valby / Regner Grasten Film Produktion A/S, Producer: Regner Grasten, Instr.: Frederik Meldal Nørgaard

Information

Nomineringsproces

Det er de mange medlemmer af Danmarks Film Akademi, der indstiller, hvilke film, tv-serier og fagfolk, der skal nomineres, ligesom de i sidste ende stemmer om, hvem der skal modtage Robert-priserne inden for en bred vifte af de filmiske discipliner. Dog er det fagudvalg, der nominerer til kategorierne visuelle effekter, kort- og dokumentarfilm, samt i tv-kategorierne.

Det er kun medlemmer af Danmarks Film Akademi, der kan stemme på og dermed udpege de film eller fagpersoner, som de synes, har gjort det bedst i det indeværende filmår.

Nogle uger før Robert-festen inviteres alle de nominerede til en uformel nomineringsfrokost, hvor Filmakademiet benytter lejligheden til at hylde alle nominerede.