Robert Vindere

Robert Vindere

Vindere af Robert Prisen

Det er medlemmerne af Danmarks Film Akademi, der indstiller, hvilke film, tv-serier og fagfolk, der skal nomineres, ligesom de i sidste ende stemmer om, hvem der skal modtage Robert-priserne inden for en bred vifte af de filmiske discipliner. Dog nominerer en fagjury til kategorierne kort- og dokumentarfilm, samt i tv kategorierne. Det er kun medlemmer af Danmarks Film Akademi, der kan stemme på og dermed udpege de film eller fagpersoner, som de synes, har gjort det bedst i det indeværende filmår. Her finder du vinderne af Robert Prisen.

Foto fra Robert-uddelingen 2014.

Årets danske spillefilm

- Under sandet / Nordisk Film Production, Producere: Mikael Rieks & Malte Grunert, Instr.: Martin Zandvliet


Årets børne- og ungdomsfilm

- Skammerens datter / Nepenthe Film, Producere: Nina Lyng & Eva Juel Hammerich, Instr.: Kenneth Kainz


Årets instruktør

- Martin Zandvliet / Under sandet


Årets originale manuskript

- Martin Zandvliet / Under sandet


Årets adapterede manuskript

- Anders Thomas Jensen / Skammerens datter


Årets mandlige hovedrolle

- Ulrich Thomsen / Sommeren '92


Årets kvindelige hovedrolle

- Tuva Novotny / Krigen


Årets mandlige birolle

- Nicolas Bro / Mænd og Høns


Årets kvindelige birolle

- Trine Dyrholm / Lang historie kort


Årets scenograf

- Mia Stensgaard / Mænd og Høns


Årets fotograf

- Camilla Hjelm Knudsen / Under sandet


Årets kostumier

- Kicki Ilander / Skammerens datter


Årets sminkør

- Anne Cathrine Sauerberg, Morten Jacobsen & Thomas Foldberg / Mænd og Høns


Årets klipper

- Per Sandholt & Molly Malene Stensgaard / Under sandet


Årets sounddesigner

- Peter Albrechtsen / Idealisten


Årets score

- Jeppe Kaas / Skammerens datter


Årets originale sang

- 'Svæver over byen' - Wafande, Andreas Keilgaard & Søren Schou / Iqbal & den hemmelige opskrift


Årets visuelle effekter

- Martin Madsen & Morten Jacobsen / Skammerens datter


Årets kortfilm: Fiktion

- Mommy / Good Company Films, Producer: Stinna Lassen, Instr. Milad Alami


Årets kortfilm: Dokumentar

- Home Sweet Home / Good Company Pictures, Producer: Katrine A. Sahlstrøm, Instr.: Katrine Philp


Årets dokumentarfilm

- The Man Who Saved The World / Statement Film ApS, Producer: Jakob Staberg, Instr.: Peter Anthony


Årets korte tv-serie

- Ditte og Louise / DR Fiktion, Producer: Piv Bernth, Hovedforfattere: Ditte Hansen & Louise Mieritz, Instr.: Niclas Bendixen


Årets danske tv-serie

- Arvingerne II / DR Fiktion, Producer: Karoline Leth, Hovedforfatter: Maya Ilsøe, Instr.: Jesper Christensen


Årets kvindelige hovedrolle / tv-serie

- Trine Dyrholm / Arvingerne II


Årets mandlige hoverolle / tv-serie

- Carsten Bjørnlund / Arvingerne II


Årets kvindelige birolle / tv-serie

- Lene Maria Christensen / Arvingerne II


Årets mandlige birolle / tv-serie

- Jesper Christensen / Arvingerne II


Årets amerikanske film

- Birdman /Fox


Årets ikke-amerikanske film

- Mommy / Instr.: Xavier Dolan, Distr.: Camera Film


IB- prisen

- Signe Byrge Sørensen


Blockbuster Publikumsprisen

- Under sandet / Nordisk Film Production, Producer: Mikael Rieks, Instr.: Martin Zandvliet


Årets danske spillefilm

- Nymphomaniac Director's Cut / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Lars von Trier


Årets børne- og ungdomsfilm

- Antboy: Den røde furies hævn / Nimbus Film, Producer: Eva Jakobsen, Instr.: Ask Hasselbalch


Årets instruktør

- Lars von Trier / Nymphomaniac Director's Cut


Årets originale manuskript

- Lars von Trier / Nymphomaniac Director's Cut


Årets adapterede manuskript

- Lærke Sanderhoff & Søren Balle / Klumpfisken


Årets mandlige hovedrolle

- Henrik Birch / Klumpfisken


Årets kvindelige hovedrolle

- Bodil Jørgensen / All Inclusive


Årets mandlige birolle

- Fares Fares / Fasandræberne


Årets kvindelige birolle

- Danica Curcic / Stille hjerte


Årets scenograf

- Sabine Hviid / Når dyrene drømmer


Årets fotograf

- Manuel Alberto Claro / Nymphomaniac Director's Cut


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / Nymphomaniac Director's Cut


Årets sminkør

- Louise Hauberg Lohmann, Thomas Foldberg & Morten Jacobsen / Når dyrene drømmer


Årets klipper

- Molly Malene Stensgaard & Morten Højbjerg / Nymphomaniac Director's Cut


Årets sounddesigner

- Kristian Selin Eidnes Andersen / Nymphomaniac Director's Cut


Årets score

- Tina Dickow & Marie Fisker / En du elsker


Årets visuelle effekter

- Peter Hjorth / Nymphomaniac Director's Cut


Årets korte fiktion/animation

- Helium / M&M Productions, Producere: Tivi Magnusson & Kim Magnusson, Instr.: Anders Walter


Årets lange fiktion/animation

- Lulu / SF Film Production, Producer: Birgitte Skov, Instr.: Caroline Sascha Cogez


Årets korte dokumentarfilm

- Mig og min far - Hvem fanden gider klappe? / Made in Copenhagen, Producere: Mathilde Hvid Lippmann & Mille Haynes, Instr.: Kathrine Ravn Kruse


Årets lange dokumentarfilm

- The Look of Silence / Final Cut for Real, Producer: Signe Byrge Sørensen, Instr.: Joshua Oppenheimer


Årets korte tv-serie

- Tidsrejsen / DR, Producer: Bo Mortensen, Hovedforfatter: Poul Berg, Instr.: Kaspar Munk


Årets danske tv-serie

- Arvingerne / DR Fiktion, Producere: Karoline Leth & Christian Rank, Hovedforfatter: Maya Ilsøe, Instr.: Pernilla August


Årets kvindelige hovedrolle / tv-serie

- Trine Dyrholm / Arvingerne


Årets mandlige hoverolle / tv-serie

- Carsten Bjørnlund / Arvingerne


Årets kvindelige birolle / tv-serie

- Lene Maria Christensen / Arvingerne


Årets mandlige birolle / tv-serie

- Mikkel Boe Følsgaard / Arvingerne


Årets amerikanske film

- Boyhood / Instr.: Richard Linklater, Distr.: UIP - Mis Label


Årets ikke-amerikanske film

- Force Majeure / Instr.: Ruben Östlund, Distr.: Øst for Paradis


Æres-Robert

- Christel Hammer


IB- prisen

- Sigrid Dyekjær


Blockbuster Publikumsprisen

- Fasandræberne / Zentropa, Producere: Louise Vesth, Peter Aalbæk Jensen & Jonas Bagger, Instr.: Mikkel Nørgaard


Årets danske spillefilm

- Jagten / Zentropa, Producer: Sisse Graum Jørgensen & Morten Kaufmann Instr.: Thomas Vinterberg


Årets børne- og ungdomsfilm

- Antboy / Nimbus Film, Producere: Eva Jakobsen, Lea Løbger & Birgitte Hald Instr.: Ask Hasselbalch


Årets instruktør

- Thomas Vinterberg / Jagten


Årets manuskript

- Thomas Vinterberg og Tobias Lindholm / Jagten


Årets mandlige hovedrolle

- Mads Mikkelsen / Jagten


Årets kvindelige hovedrolle

- Helle Fagralid / Sorg og glæde


Årets mandlige birolle

- Nicolas Bro / Spies & Glistrup


Årets kvindelige birolle

- Susse Wold / Jagten


Årets scenograf

- Thomas Greve / Spies & Glistrup


Årets fotograf

- Larry Smith / Only God Forgives


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / Spies & Glistrup


Årets sminkør

- Thomas Foldberg, Morten Jacobsen og Lone Bidstrup Knudsen / Spies & Glistrup


Årets klipper

- Anne Østerud og Janus Billeskov Jansen / Jagten


Årets sounddesigner

- Kristian Selin Eidnes Andersen / Only God Forgives


Årets score

- Cliff Martinez / Only God Forgives


Årets visuelle effekter

- Hummer Højmark, Rikke Gjerløv Hansen, Thomas Øhlenschlæger og Jeppe Nygaard Christensen / Antboy


Årets korte fiktion/animation

- 2 Piger 1 Kage / Blenkov og Schønnemann Pictures, Producer: Kamilla Hancke Rosado, Instr.: Jens Dahl


Årets lange fiktion/animation

- Weekendfar / Profile Pictures ApS, Producer: Jacob Jarek & Ditte Milsted, Instr.: Johan Stahl Winthereik


Årets korte dokumentarfilm

- Tal R: The Virgin / Dencik Film, Producer: Andreas Hjortdal Instr.: Daniel Dencik


Årets dokumentarfilm

- Drømmen om en Familie / Plus Pictures, Producer: Mette Heide Instr.: Mira Jargil


Årets korte tv-serie

- Rytteriet II / DR Fiktion, Producer: Thomas Hedemann, Hovedforfattere: Rasmus Botoft, Martin Buch & Peter Harton Instr.: Peter Harton


Årets danske tv-serie

- Borgen III / DR Fiktion, Producer: Camilla Hammerich, Hovedforfatter: Adam Price Instr.: Charlotte Sieling


Årets kvindelige hovedrolle / tv-serie

- Sofia Helin / Broen II


Årets mandlige hoverolle / tv-serie

- Kim Bodnia / Broen II


Årets kvindelige birolle / tv-serie

- Camilla Bendix / Broen II


Årets mandlige birolle / tv-serie

- Christian Tafdrup / Borgen III


Årets amerikanske film

- Gravity 3D / Inst.: Alfonso Cuarón, Distr.: Filmcompagniet


Årets ikke-amerikanske film

- Adèles Liv - Kapitel 1 & 2 / Instr.: Abdellatif Kechiche, Distr.: Camera Film


YouSee Publikumsprisen - Komedie

- Alle For To / Fridthjof Film, Producer: Ronnie Fridthjof, Elisabeth Victoria Poulsen Instr.: Rasmus Heide


YouSee Publikumsprisen - Drama

- Jagten / Zentropa, Producer: Sisse Graum Jørgensen & Morten Kaufmann Instr.: Thomas Vinterberg


Årets film

- Kapringen / Nordisk Film Production AS, Prod. Thomas Radoor & René Ezra, Instr. Tobias Lindholm


Årets børne- og ungdomsfilm

- You & Me Forever / Nimbus Film AS, Prod. Anders Toft Andersen, Instr. Kaspar Munk


Årets instruktør

- Nikolaj Arcel / En kongelig affære


Årets manuskript

- Tobias Lindholm / Kapringen


Årets mandlige hovedrolle

- Søren Malling / Kapringen


Årets kvindelige hovedrolle

- Bodil Jørgensen & Trine Dyrholm / Hvidstengruppen & Den skaldede frisør


Årets mandlige birolle

- Mikkel Boe Følsgaard / En kongelig affære


Årets kvindelige birolle

- Trine Dyrholm / En kongelig affære


Årets scenograf

- Niels Sejer / En kongelig affære


Årets fotograf

- Rasmus Videbæk / En kongelig affære


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / En kongelig affære


Årets sminkør

- Ivo Strangmüller & Dennis Knudsen / En kongelig affære


Årets klipper

- Adam Nielsen / Kapringen


Årets lyd/sounddesigner

- Morten Green / Kapringen


Årets score

- Gabriel Yared & Cyrille Aufort / En kongelig affære


Årets special effects

- Jeppe Nygaard Christensen, Esben Syberg & Rikke Hovgaard Jørgensen / En kongelig affære


Årets originale sang

- Sangen om Gummi T - Hvem ved hvad der er op og ned” Annika Aakjær, Halfdan E & Søren Siegumfeldt / Gummi T


Årets korte fiktion/animation

- Dyret / Zentropa Entertainments10, Producer: Jonas Bagger, Instr. Malene Choi


Årets lange fiktion/animation

- Sort kaffe & vinyl / TSOMM Pictures, Producer: Richard Georg Engström, Instr. Jesper Bernt


Årets dokumentarfilm (kort)

- Kongens Foged / Danish Documentary Production, Producer: Sigrid Dyekjær, Instr. Phie Ambo


Årets dokumentarfilm

- The Act of Killing / Final Cut for Real, Producer: Signe Byrge Sørensen, Instr. Joshua Oppenheimer


Årets danske tv-serie

- Forbrydelsen 3 / DR Fiktion, Producer: Piv Bernth, Forfattere: Søren Sveistrup, Torleif Hoppe & Michael W. Horsten, Instr. Mikkel Serup


Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

- Nikolaj Lie Kaas / Forbrydelsen 3


Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

- Sofie Gråbøl / Forbrydelsen 3


Årets mandlige birolle - tv-serie

- Olaf Johannessen / Forbrydelsen 3


Årets kvindelige birolle - tv-serie

- Birthe Neumann / Julestjerner


Årets amerikanske film

- Argo / Instr. Ben Affleck - Distr. Filmcompagniet


Årets ikke-amerikanske film

- Amour / Instr. Michael Haneke - Distr. Camera Film


Årets udenlandske tv-serie

- Homeland sæson 2 / Teakwood Lane Productions, Cherry Pie Productions, Keshet Broadcasting, Fox 21 & Showtime Networks


YouBio Publikumsprisen - Drama

- Hvidstengruppen / Regner Grasten Film, Prod. Regner Grasten, Instr. Anne-Grethe Bjarup Riis


YouBio Publikumsprisen - Komedie

- Den skaldede frisør / Zentropa Entertainments, Prod. Peter Aalbæk Jensen & Peter Garde, Instr. Susanne Bier


YouBio Publikumsprisen - Børne- og Ungdomsfilm

- Max Pinlig på Roskilde / Asta Film Aps, Prod. Per Holst, Instr. Lotte Svendsen


YouBio Publikumsprisen - Tv-serie

- Forbrydelsen 3 / DR Fiktion, Producer: Piv Bernth, Forfattere: Søren Sveistrup, Torleif Hoppe & Michael W. Horsten, Instr. Mikkel Serup


Ib prisen

- Ronnie Fridthjof


Årets film

- Melancholia / Zentropa Entertainments27 Aps, Producere Meta Louise Foldager & Louise Vesth, Instr. Lars von Trier


Årets børne- og ungdomsfilm

- Frit fald / Zentropa Entertainments AS, Producer Meta Louise Foldager, Instr. Heidi Maria Faisst


Årets instruktør

- Lars von Trier / Melancholia


Årets manuskript

- Lars von Trier / Melancholia


Årets mandlige hovedrolle

- Nikolaj Lie Kaas / Dirch


Årets kvindelige hovedrolle

- Kirsten Dunst / Melancholia


Årets mandlige birolle

- Lars Ranthe / Dirch


Årets kvindelige birolle

- Charlotte Gainsbourg / Melancholia


Årets scenograf

- Jette Lehmann / Melancholia


Årets fotograf

- Manuel Alberto Claro / Melancholia


Årets kostumier

- Stine Gudmundsen-Holmgreen / Dirch


Årets sminkør

- Lis Kasper Bang / Dirch


Årets klipper

- Molly Malene Stensgaard / Melancholia


Årets lyd/sounddesigner

- Kristian Eidnes Andersen / Melancholia


Årets score

- Sune Martin / Dirch


Årets special effects

- Hummer Højmark & Peter Hjort / Melancholia


Årets sang

- "Lille frk. Himmelblå" – nyfortolkning af Jeppe Kaas / Dirch


Årets korte fiktion/animation

- Girl in the Water / Instr. Jeppe Rønde & Woo Ming Jin, producer Tine Fischer & Patricia Drati for DOX:LAB og Edmund Yeo for Greenlight Pictures


Årets lange fiktion/animation

- Min bror Karim / Instr. Asger K. Kallesøe, producer Ditte Milsted, Den Danske Filmskole


Årets korte dokumentar

- Den tid vi har / Instr. Mira Jargil, producer Elisabeth Victoria Poulsen, Den Danske Filmskole


Årets lange dokumentar

- Ambassadøren / Instr. Mads Brügger, producere Peter Engel & Carsten Holst, Zentropa Real ApS


Årets amerikanske film

- Drive / Instr. Nicolas Winding Refn


Årets ikke-amerikanske film

- Kongens store tale / Instr. Tom Hooper


Yousee Publikumsprisen

- Alle for en / Instr. Rasmus Heide, producer Ronnie Fridthjof for Fridthjof Film AS


Årets film

- R / Nordisk Film Production – Prod. Thomas Radoor & Rene Ezra – Instr. Tobias Lindholm & Michael Noer


Årets børne- og ungdomsfilm

- Hold om mig / Nimbus Film – Prod. Anders Toft Andersen – Instr. Kaspar Munk


Årets instruktør

- Tobias Lindholm & Michael Noer / R


Årets manuskript

- Tobias Lindholm & Michael Noer / R


Årets mandlige hovedrolle

- Pilou Asbæk / R


Årets kvindelige hovedrolle

- Trine Dyrholm / Hævnen


Årets mandlige birolle

- Peter Plauborg / Submarino


Årets kvindelige birolle

- Bodil Jørgensen / Smukke mennesker


Årets scenograf

- Torben Stig Nielsen / Submarino


Årets fotograf

- Magnus Nordenhof Jønck / R


Årets kostumier

- Margrethe Rasmussen / Submarino


Årets sminkør

- Niamh Morrison / Valhalla Rising


Årets klipper

- Adam Nielsen / R


Årets lyddesign

- Morten Green / R


Årets musik / score

- Thomas Blachman & Kristian Eidnes Andersen / Submarino


Årets originale sang

- Agnes Obel "Riverside" / Submarino


Årets special effects

- Morten Jacobsen & Thomas Foldberg / R


Årets korte fiktion/animation

- To venner / Instr. Paw Charlie Ravn, Prod. Jacob Jarek, Den Danske Filmskole


Årets lange fiktion/animation

- Limboland / Instr. Jeremy Weller, medinst. Jenle Hallund, Prod. Carsten Holst, Zentropa


Årets korte dokumentar

- Fini / Instr. og prod. Jacob Secher Schulsinger, Secher&Schulsinger


Årets lange dokumentar

- Armadillo / Instr. Janus Metz, Prod. Ronnie Fridthjof, Sara Stockman, Fridthjof Film


Årets amerikanske film

- Inception / Instr. Christopher Nolan, Sandrew Metronome Filmdistribution


Årets ikke-amerikanske film

- An Education / Instr. Lone Scherfig, Nordisk Film Distribution


Årets publikumspris

- Klovn The Movie / Zentropa Production, Prod. Louise Vesth, Instr. Mikkel Nørgaard


Årets film

- Antichrist / Zentropa Productions, prod. Meta Louise Foldager, Instr. Lars von Trier


Årets børne- og ungdomsfilm

- Superbror / Nordisk Film, prod. Åke Sandgren, Instr. Birger Larsen


Årets instruktør

- Lars von Trier / Antichrist


Årets manuskript

- Lars von Trier / Antichrist


Årets mandlige hovedrolle

- Lars Mikkelsen / Headhunter


Årets kvindelige hovedrolle

- Paprika Steen / Applaus


Årets mandlige birolle

- Henning Moritzen / Headhunter


Årets kvindelige birolle

- Pernille Valentin / Fri os fra det onde


Årets scenograf

- Søren Kragh Sørensen & Finn Richardt / Kærestesorger


Årets fotograf

- Anthony Dod Mantle / Antichrist


Årets kostumier

- Anne-Dorte Fischer / Kærestesorger


Årets sminkør

- Malin Birch-Jensen & Karina Åse / Kærestesorger


Årets klipper

- Anders Refn / Antichrist


Årets lyddesigner

- Kristian Eidnes Andersen / Antichrist


Årets score

- Tina Dickow / Oldboys


Årets special effects

- Peter Hjorth, Soda ApS og Ota Bares / Antichrist


Årets sang

- Tina Dickow ”Rebel Song” / Oldboys


Årets korte fiktion/animation

- Megaheavy / Instr. Fenar Ahmad, prod. Thomas Yong, Shouting Cow Productions & BeoFilm


Årets lange fiktion/animation

- Bobby / Instr. Julie Bille, prod. Jesper Morthorst, Nimbus Film


Årets korte dokumentar

- Ønskebørn / Instr. Birgitte Stærmose, prod. Jesper Morthorst, Alphaville Pictures Copenhagen


Årets lange dokumentar

- Fra Haifa til Nørrebro / Instr. Omar Shargawi, prod. Carsten Holst, Zentropa Productions


Årets amerikanske film

- OP / Instr. Pete Docter, Walt Disney Studios


Årets ikke-amerikanske film

- Slumdog Millionaire / Instr. Danny Boyle, SF Film & Filmcompagniet


Publikumsprisen

- Sorte Kugler / Nimbus Film, prod. Stine Spang-Hansen, instr. Anders Matthesen


Årets danske spillefilm

- Frygtelig lykkelig / Instr.: Henrik Ruben Genz, Fine & Mellow AS, prod. Thomas Gammeltoft & Tina Dalhoff


Årets børne- og ungdomsfilm

- Max Pinlig / Instr.: Lotte Svendsen, ASTA Film, Radiator film & Max film, prod. Per Holst


Årets instruktør

- Henrik Ruben Genz / Frygtelig lykkelig


Årets manuskript

- Dunja Gry Jensen & Henrik Ruben Genz / Frygtelig lykkelig


Årets mandlige hovedrolle

- Jakob Cedergren / Frygtelig lykkelig


Årets kvindelige hovedrolle

- Lene Maria Christensen / Frygtelig lykkelig


Årets mandlige birolle

- Jens Jørn Spottag / To verdener


Årets kvindelige birolle

- Sarah Boberg / To verdener


Årets scenograf

- Jette Lehmann / Flammen og Citronen


Årets fotograf

- Jørgen Johansson / Frygtelig lykkelig


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / Flammen og Citronen


Årets sminkør

- Sabine Schumann & Jens Bartram / Flammen og Citronen


Årets klipper

- Anne Østerud / To verdener


Årets lyd / sounddesign

- Hans Møller / Flammen og Citronen


Årets score (musik)

- Jeppe Kaas / Kandidaten


Årets special effects

- Hummer Højmark, Jonas Drehn & Thomas Busk / Flammen og Citronen


Årets sang

- Kira - "Riders of the freeway" / Frygtelig lykkelig


Årets korte fiktion/animation

- Cathrine / Instr. Mads Matthiesen, prod. Jonas Bagger, Super16, Nordisk Film & Framework Films


Årets lange fiktion/animation

- En forelskelse / Instr.: Christian Tafdrup, prod. Peter Reichhardt & Leila Vestgaard, Nordisk Film


Årets korte dokumentarfilm

- Lille voksen / Instr.: Anders Gustafsson & Patrik Book, prod. Helle Faber & Mette Heide, Team Productions ApS & Bastard Film


Årets lange dokumentarfilm

- Burma VJ / Instr.: Anders Høgsbro Østergaard, prod. Lise Lense-Møller, Magic Hour Films ApS


Årets amerikanske film

- No Country for Old Men / Instr.: Ethan Coen og Joel Coen, Distr.:UIP


Årets ikke-amerikanske film

- Maria Larssons evige øjeblik / Instr.: Jan Troell, Distr.: Sandrew Metronome Filmdistribution AS


Publikumsprisen

- Blå mænd / Fridthjof Film, Prod. Ronnie Fridthjof, Instr.: Rasmus Heide


Jubilæums Robert 25 år

- Ebbe Iversen


Årets danske spillefilm

- Kunsten at græde i kor / Instr. Peter Schønau Fog, Final Cut Productions ApS, prod. Thomas Stenderup


Årets børne- og ungdomsfilm

- De fortabte sjæles ø / Instr. Nikolaj Arcel, Zentropa Productions17, prod. Sarita Christensen & Meta Louise Foldager


Årets instruktør

- Peter Schønau Fog / Kunsten at græde i kor


Årets manuskript

- Bo Hr. Hansen / Kunsten at græde i kor


Årets mandlige hovedrolle

- Lars Brygmann / Hvid nat


Årets kvindelige hovedrolle

- Noomi Rapace / Daisy Diamond


Årets mandlige birolle

- Jesper Asholt / Kunsten at græde i kor


Årets kvindelige birolle

- Hanne Hedelund / Kunsten at græde i kor


Årets fotograf

- Dan Laustsen / Kærlighed på film


Årets scenograf

- Niels Sejer / De fortabte sjæles ø


Årets kostumier

- Margrethe Rasmussen / Kunsten at græde i kor


Årets sminkør

- Kamilla Bjerglind / De fortabte sjæles ø


Årets special effects

- Hummer Højmark & Jeppe Nygaard Christensen / De fortabte sjæles ø


Årets lyd / sounddesign

- Hans Christian Kock & Claus Lynge / De fortabte sjæles ø


Årets klipper

- Anders Villadsen / Kærlighed på film


Årets score (musik)

- Karsten Fundal / Kunsten at græde i kor


Årets sang

- Elisabeth Gjerluff Nielsen - "Lille svale" / Karlas kabale


Årets korte fiktion/animation

- Boy Meets Girl / Instr. Søren Frellesen, Prod. Malene Blenkov og Michel Schønnemann, Blenkov & Schønnemann


Årets lange fiktion/animation

- Ung mand falder / Instr. Martin de Thurah, Prod. Christian Rank, Tju-bang Film


Årets korte dokumentarfilm

- Verden i Danmark / Instr. Max Kestner, Prod. Helle Faber, Bastard Film


Årets lange dokumentarfilm

- Slobodan Milosevic - Præsident under anklage / Instr. Michael Christoffersen, Prod. Mette Heide, Team Production


Årets danske spillefilm

- Drømmen / Instr. Niels Arden Oplev, Prod. Sisse Graum Jørgensen, Zentropa


Årets børne- og ungdomsfilm

- Supervoksen / Instr. Christina Rosendahl, Prod. Thomas Heinesen, Nordisk Film


Årets instruktør

- Niels Arden Oplev / Drømmen


Årets manuskript

- Niels Arden Oplev & Steen Bille / Drømmen


Årets mandlige hovedrolle

- David Dencik / En soap


Årets kvindelige hovedrolle

- Trine Dyrholm / En soap


Årets mandlige birolle

- Bent Mejding / Drømmen


Årets kvindelige birolle

- Stine Fischer Christensen / Efter bryllupet


Årets fotograf

- Jørgen Johansson / Prag


Årets scenograf

- Peter De Neergaard / Der var en gang en dreng


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / Drømmen


Årets sminkør

- Anne Katrine Sauerberg / En soap


Årets special effects

- Thomas Dyg / Tempelriddernes skat


Årets lyd / sounddesign

- Hans Møller / Prag


Årets klipper

- Åsa Mossberg / Prag


Årets score (musik)

- Jeppe Kaas & Mikael Simpson / Rene hjerter


Årets sang

- "Jeg vil have en baby" - Musik : Poul Halberg, Wikke & Rasmussen. Vokal : Anne Grethe & Anders W Berthelsen / Der var en gang en dreng


Årets udenlandske (ikke amerikanske) film

- De andres liv / Florian Henckel von Donnersmarck, Distr. Sandrew Metronome


Årets amerikanske film

- Babel / Alajandro Gonzáles Inárritu, Distr. Nordisk


Årets korte fiktion/animation

- Partus / Mikkel Munch-Fals, Prod. Meta Louise Foldager, Zentropa


Årets lange fiktion/animation

- Liv / Heidi Maria Faisst, Prod. Meta Louise Foldager


Årets korte dokumentarfilm

- Lyd på liv / Iben Haahr Andersen & Katia Forbert Petersen, Prod. Annemette Mari Olsen, Sfinx Film


Årets lange dokumentarfilm

- Menneskenes land / Anne Regitze Wivel, Prod. Vibeke Vogel, Barok Film


Årets danske spillefilm

- Adams æbler / M&M Productions, Tivi Magnusson & Mie Andreasen, Instr. Anders Thomas Jensen


Årets børne- og ungdomsfilm

- Strings / Bald Film, Instr. Anders Rønnow Klarlund


Årets instruktør

- Per Fly / Drabet


Årets manuskript

- Anders Thomas Jensen / Adams æbler


Årets mandlige hovedrolle

- Troels Lyby / Anklaget


Årets kvindelige hovedrolle

- Sofie Gråbøl / Anklaget


Årets mandlige birolle

- Thure Lindhardt / Nordkraft


Årets kvindelige birolle

- Charlotte Fich / Drabet


Årets fotograf

- Manuel Claro / Allegro


Årets scenograf

- Jette Lehmann / Nordkraft


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / Unge Andersen


Årets sminkør

- Kamilla Bjerglind / Nordkraft


Årets special effects

- Peter Hjort, Hummer Højmark & Lars K. Andersen / Adams æbler


Årets lyd / sounddesign

- Hans Møller / Nordkraft


Årets klipper

- Kasper Leick / Fluerne på væggen


Årets score (musik)

- Halfdan E. / Drabet


Årets sang

- The Raveonettes - "Please you" / Nordkraft


Årets udenlandske (ikke amerikanske) film

- Der Untergang / Instr. Oliver Hirschbiegel


Årets amerikanske film

- Sideways / Instr. Alexander Payne, Distr.: Fox


Årets korte dokumentarfilm

- Kort film om tro / Nordisk Film, Prod. Mikael Rieks, Instr. Nikolai Østergaard


Årets lange dokumentarfilm

- Ondskabens anatomi / Digital Film, Prod. Janne Giese, Instr. Ove Nyholm


Årets korte fiktion/animation

- Lille Lise / The Capricorn Experience, Prod. Rasmus Kastberg, Instr. Benjamin Holmsteen


Årets danske spillefilm

- Kongekabale / Nimbus Film, prod. Meta Louise Foldager, Instr. Nikolaj Arcel


Årets børne- og ungdomsfilm

- Terkel i knibe / Nordisk Film & A Film, prod. Thomas Heinesen & Trine Heidegaard, Instr. Stefan Fjeldmark, Kresten Vestbjerg Andersen & Thorbjørn Christoffersen


Årets instruktør

- Nikolaj Arcel / Kongekabale


Årets manuskript

- Anders Thomas Jensen / Brødre


Årets adapterede manuskript

- Nikolaj Arcel & Rasmus Heisterberg / Kongekabale


Årets mandlige hovedrolle

- Mads Mikkelsen / Pusher 2


Årets kvindelige hovedrolle

- Sofie Gråbøl / Lad de små børn..


Årets mandlige birolle

- Søren Pilmark / Kongekabale


Årets kvindelige birolle

- Trine Dyrholm / Forbrydelser


Årets fotograf

- Rasmus Videbæk / Kongekabale


Årets scenograf

- Niels Sejer / Kongekabale


Årets kostumier

- Helle Nielsen / Kongekabale


Årets sminkør

- Louise Hauberg Nielsen & Morten Jacobsen / Fakiren fra Bilbao


Årets special effects

- Daniel Silwerfeldt & Thomas Borch Nielsen / Fakiren fra Bilbao


Årets lyd / sounddesign

- Nalle Hansen / Terkel i knibe


Årets klipper

- Mikkel E.G. Nielsen / Kongekabale


Årets score (musik)

- Bossy Bo / Terkel i knibe


Årets sang

- Anders Matthesen - "Paranoia" / Terkel i knibe


Årets udenlandske (ikke amerikanske) film

- Onskab / instr. Mikael Håfström


Årets amerikanske film

- Lost in Translation / instr. Sofia Coppola


Årets korte dokumentarfilm

- Biernes by / Inst. Laila Hodell & Bertel Torne, Prod: Frejas Børn film & lyd


Årets lange dokumentarfilm

- The Swenkas / Instr: Jeppe Rønde, Prod: Cosmo Film


Årets korte novellefilm

- This Is Me Walking / Instr: Ulrik Wivel, Prod: Super 16 & Barok Film


Publikumsprisen

- Terkel i knibe / Nordisk Film & A Film, prod. Thomas Heinesen & Trine Heidegaard, Instr. Stefan Fjeldmark, Kresten Vestbjerg Andersen & Thorbjørn Christoffersen


Kortfilmjuryens specialpris

- Max Kestner / Nede på jorden


Årets danske spillefilm

- Arven / Zentropa, prod. Ib Tardini, instr. Per Fly


Årets børne- og ungdomsfilm

- Bagland / Nimbus Film, prod. Birgitte Skov & Bo Ehrhardt, instr. Anders Gustafsson


Årets instruktør

- Per Fly / Arven


Årets manuskript

- Lars von Trier / Dogville


Årets mandlige hovedrolle

- Ulrich Thomsen / Arven


Årets kvindelige hovedrolle

- Birthe Neumann / Lykkevej


Årets mandlige birolle

- Peter Steen / Arven


Årets kvindelige birolle

- Ghita Nørby / Arven


Årets fotograf

- Anthony Dod Mantle / It's All About Love


Årets scenografi

- Ben van Os & Jette Lehmann / It's All About Love


Årets kostumer

- Manon Rasmussen / Dogville


Årets sminke

- Charlotte Laustsen / De grønne slagtere


Årets special effects

- Peter Hjorth / It's All About Love


Årets lyd / sounddeisgn

- Morten Green / Reconstruction


Årets klip

- Mikkel E.G. Nielsen & Peter Brandt / Reconstruction


Årets score (musik)

- Halfdan E. / Arven


Årets originale sang

- Carpark North - "Transparent & Glasslike" / Midsommer


Årets korte dokumentarfilm

- Krig / Cosmo Film AS, Prod. Tomas Hostrup-Larsen og Rasmus Thorsen, Instr. Jens Loftager


Årets lange dokumentarfilm

- Med ret til at dræbe / Magic Hour Films Aps, Prod. Lise Lense-Møller, Instr. Morten Henriksen & Peter Øvig Knudsen


Årets korte novellefilm

- Lille far / Magic Hour Films, Prod. Lise Lense- Møller, Instr. Michael W. Horsten


Årets lange novellefilm

- Dykkerdrengen / Nimbus Film Productions, Prod. Birgitte Skov Instr. Morten Giese


Årets ikke-amerikanske film

- Good Bye Lenin! / instr. Wolfgang Becker


Årets amerikanske film

- The Hours / instr. Stephen Daldry


Publikumsprisen

- Arven / Zentropa, prod. Ib Tardini, instr. Per Fly


FilmKopi prisen

- Foreningen Super16


Årets danske spillefilm

- Elsker dig for evigt / Zentropa Ent 4, Instr. Susanne Bier, Prod. Vibeke Windeløv


Årets børne- og ungdomsfilm

- Klatretøsen / Nimbus, Instr. Hans Fabian Wullenweber, Prod. Lottie Terp Jakobsen & Bo Ehrhardt


Årets instruktør

- Nils Malmros / At kende sandheden


Årets manuskript

- Nils Malmros & John Mogensen / At kende sandheden


Årets mandlige hovedrolle

- Jens Albinus / At kende sandheden


Årets kvindelige hovedrolle

- Paprika Steen / Okay


Årets mandlige birolle

- Nikolaj Lie Kaas / Elsker dig for evigt


Årets kvindelige birolle

- Paprika Steen / Elsker dig for evigt


Årets fotograf

- Dan Laustsen / Jeg er Dina


Årets scenografi

- Steffen Aarfing & Marie í Dali / Jeg er Dina


Årets kostumier

- Dominique Borg / Jeg er Dina


Årets sminke

- June Pålgard & Elisabeth Bukkehave / Jeg er Dina


Årets special effects

- Jonas Wagner, Morten Lynge, Niels Valentin Dal & Hummer Højmark / Klatretøsen


Årets lyd

- Michael Dela & Nino Jacobsen / Jeg er Dina


Årets klipper

- Pernille Bech Christensen & Thomas Krag / Elsker dig for evigt


Årets score (musik)

- Halfdan E. / Okay


Årets originale sang

- Nikolaj Steen / Okay


Årets korte dokumentarfilm

- Palle Nielsen - Mig skal intet Fattes / Instr. Jytte Rex


Årets lange dokumentarfilm

- Angels of Brooklyn / Camilla Hjelm Knudsen & Martin Zandvliet


Årets korte novellefilm

- Habibti - Min elskede / Instr. Pernille Fischer Christensen


Årets lange novellefilm

- Begravelsen / Instr. Pia Bovin


Årets ikke-amerikanske film

- Den fabelagtige Amelie fra Montmartre / Instr. Jean-Pierre Jeunet


Årets amerikanske film

- Gosford Park / Instr. Robert Altman


Publikumsprisen

- Elsker dig for evigt / Zentropa Ent 4, Instr. Susanne Bier, Prod. Vibeke Windeløv


Elkov prisen

- Torben Wolsgaard


Årets danske spillefilm

- En kærlighedshistorie / Nimbus Rights, Inst. Ole Christian Madsen, Prod. Morten Kaufmann & Bo Ehrhardt


Årets børne- og ungdomsfilm

- Min søsters børn / Moonlight Filmproduction, Inst. Tomas Villum Jensen, Prod. Lars Kolvig & Michael Obel


Årets instruktør

- Ole Christian Madsen / En kærlighedshistorie


Årets manuskript

- Ole Christian Madsen & Mogens Rukov / En kærlighedshistorie


Årets mandlige hovedrolle

- Nikolaj Lie Kaas / Et rigtigt menneske


Årets kvindelige hovedrolle

- Stine Stengade / En kærlighedshistorie


Årets mandlige birolle

- Troels Lyby / En kort en lang


Årets kvindelige birolle

- Birthe Neumann / Fukssvansen


Årets fotograf

- Jens Schlosser / The King is Alive


Årets scenografi

- Søren Skjær / Fukssvansen


Årets kostumier

- Stine Gudmundsen-Holmgreen / Grev Axel


Årets sminke

- Agneta von Gegerfelt / Grev Axel


Årets special effects

- Hummer Højmark, Steen Lyders og Kris Kolodziejski / Jolly Roger


Årets lyd / sounddesign

- Nino Jacobsen / En kort en lang


Årets klipper

- Søren B. Ebbe / En kærlighedshistorie


Årets score (musik)

- Tim Stahl & John Guldberg (Laid Back) / Flyvende farmor


Årets originale sang

- "Little White Doll" - Tekst & Musik: Joachim Holbek / Send mere slik


Årets korte dokumentarfilm

- Radiofolket / Instr. Dorte Høegh Brask


Årets lange dokumentarfilm

- Family / Instr. Sami Saif & Phie Ambo


Årets korte novellefilm

- To Kvinder / Instr. Amir Rezazadeh


Årets lange novellefilm

- På Ama'r / Instr. Klaus Kjeldsen


Årets ikke-amerikanske film

- Moulin Rouge / Instr. Baz Luhrmann


Årets amerikanske film

- The Lord of the Rings / Instr. Peter Jackson


Publikumsprisen

- En kort en lang / Angel Productions & ApolloMedia, Prod. Thomas Gammeltoft & Frank Hübner, Instr. Hella Joof


Årets danske spillefilm

- Bænken / Prod. Ib Tardini, Instr. Per Fly


Årets instruktør

- Per Fly / Bænken


Årets manuskript

- Lone Scherfig / Italiensk for begyndere


Årets mandlige hovedrolle

- Jesper Christensen / Bænken


Årets kvindelige hovedrolle

- Björk / Dancer in the Dark


Årets mandlige birolle

- Peter Ganztler / Italiensk for begyndere


Årets kvindelige birolle

- Ann Eleonora Jørgensen / Italiensk for begyndere


Årets fotograf

- Eric Kress / Blinkende Lygter


Årets scenografi

- Karl Juliusson / Dancer in the Dark


Årets kostumier

- Louize Nissen / Bænken


Årets sminkør

- Charlotte Laustsen / Bænken


Årets special effects

- Thomas Borch Nielsen / Dykkerne


Årets lyd / sounddesign

- Per Streit / Dancer in the Dark


Årets klipper

- Molly Marlene Steensgaard & Francois Gedigier / Dancer in the Dark


Årets score (musik)

- Björk & Mark Bell / Dancer in the Dark


Årets korte dokumentarfilm

- Den højeste straf / Instr. Tómas Gislason


Årets korte novellefilm

- 2. juledag / Instr. Carsten Myllerup


Årets ikke-amerikanske film

- Tiger på spring- drage i skjul / Instr. Ang Lee


Årets amerikanske film

- American Beauty / Instr. Sam Mendes


Publikumsprisen

- Blinkende lygter / Instr. Anders Thomas Jensen


Kortfilmjuryens specialpris

- Pigen fra Oradour / Instr. Ib Markwarth


Årets danske spillefilm

- Den eneste ene / Instr. Susanne Bier


Årets manuskript

- Kim Fupz Aakeson / Den eneste ene


Årets mandlige hovedrolle

- Niels Olsen / Den eneste ene


Årets kvindelige hovedrolle

- Sidse Babett Knudsen / Den eneste ene


Årets mandlige birolle

- Jesper Asholt / Mifunes sidste sang


Årets kvindelige birolle

- Sofie Gråbøl / Den eneste ene


Årets fotograf

- Dirk Brüel / Magnetisørens femte vinter


Årets scenograf

- Karl Juliusson / Magnetisørens femte vinter


Årets kostumier

- Katja Watkins / Magnetisørens femte vinter


Årets sminkør

- John Janne Kindahl / Magnetisørens femte vinter


Årets special effects

- Hummer Højmark / I Kina spiser de hunde


Årets lyd / sounddesign

- Niels Arild / Magnetisørens femte vinter


Årets belyser

- Jacob Marlow & Emil Sparre-Ulrich / Bleeder


Årets klipper

- Valdis Oskarsdottir / Mifunes sidste sang


Årets score (musik)

- Søren Hyldgaard & Jesper Winge Leisner / Den eneste ene


Årets korte dokumentarfilm

- Jeg er levende / Instr. Jørgen Leth


Årets korte novellefilm

- Solen er så rød / Instr. Jens Arentzen


Årets udenlandske (ikke-amerikanske) film

- Alt om min mor & Livet er smukt / Instr. Pedro Almodóvar & Instr. Roberto Benigni


Årets amerikanske film

- The Straight Story / Instr. David Lynch


Årets danske spillefilm

- Festen / Instr. Thomas Vinterberg


Årets manuskript

- Thomas Vinterberg & Mogens Rukov / Festen


Årets mandlige hovedrolle

- Ulrich Thomsen / Festen


Årets kvindelige hovedrolle

- Bodil Jørgensen / Idioterne


Årets mandlige birolle

- Thomas Bo Larsen / Festen


Årets kvindelige birolle

- Birthe Neumann / Festen


Årets fotograf

- Anthony Dod Mantle / Festen


Årets scenograf

- Thomas Ravn / Skyggen


Årets kostumier

- Ingrid Søe / Forbudt for børn


Årets sminkør

- Jeanne Müller / Nattens engel


Årets special effects

- Hans Peter Ludvigsen / Nattens engel


Årets lyd / sounddesign

- Per Streit / Lysets hjerte


Årets klipper

- Valdis Oskarsdottir / Festen


Årets score (musik)

- Joakim Holbek / Lysets hjerte


Årets korte dokumentarfilm

- Gaias børn / Instr. Bente Milton


Årets korte novellefilm

- Kys, kærlighed og kroner / Instr. Louise Andreasen


Årets udenlandske (ikke-amerikanske) film

- My Name Is Joe / Instr. Ken Loach


Årets amerikanske film

- The Truman Show / Instr. Peter Weir


Årets danske spillefilm

- Barbara & Let's Get Lost / Instr. Nils Malmros & Instr. Jonas Elmer


Årets manuskript

- Nikolaj Scherfig / Ørnens øje


Årets mandlige hovedrolle

- Lars Simonsen / Barbara


Årets kvindelige hovedrolle

- Sidse Babett Knudsen / Let's Get Lost


Årets mandlige birolle

- Jesper Christensen / Barbara


Årets kvindelige birolle

- Ellen Hillingsø / Sekten


Årets fotograf

- Jan Weincke / Barbara


Årets scenograf

- Norbert Scherer / Øen i Fuglegaden


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / Ørnens øje


Årets sminkør

- Elisabeth Bukkehave / Ørnens øje


Årets lys

- Otto Stenov / Barbara


Årets lyd / sounddesign

- Morten Degnbol & Stig Sparre-Ulrich / Ørnens øje


Årets klipper

- Morten Giese & Jakob Thuesen, Per K. Kirkegaard / Ørnens øje & Sekten


Årets score (musik)

- Nikolaj Egelund & Povl Kristian / Let's Get Lost


Årets korte dokumentarfilm

- Patriotene / Instr. Tómas Gislason, Manus: Lars Kjeldgaard


Årets korte novellefilm

- Royal Blues / Instr. Lotte Svendsen, Manus: Elith Nykjær


Årets udenlandske (ikke-amerikanske) film

- The Full Monty / Instr. Peter Cattaneo


Kortfilmjuryens specialpris

- Henning Bahs


Årets danske spillefilm

- Breaking the Waves / Instr. Lars von Trier


Årets manuskript

- Lars von Trier / Breaking the Waves


Årets mandlige hovedrolle

- Thomas Bo Larsen / De største helte


Årets kvindelige hovedrolle

- Emily Watson / Breaking the Waves


Årets mandlige birolle

- Ulrich Thomsen / De største helte


Årets kvindelige birolle

- Katrin Cartlidge / Breaking the Waves


Årets fotograf

- Robby Müller / Breaking the Waves


Årets scenograf

- Karl Juliusson / Breaking the Waves


Årets kostumier

- Lotte Dandanell / Hamsun


Årets sminkør

- Jennifer Jorfaid & Sanne Gravfort / Breaking the Waves


Årets lyd / sounddesign

- Per Streit / Breaking the Waves


Årets klipper

- Anders Refn / Breaking the Waves


Årets score (musik)

- Nikolaj Egelund / De største helte


Årets korte dokumentarfilm

- Per Kirkeby - vinterbillede / Instr. Jesper Jargil


Årets korte novellefilm

- Blomsterfangen / Instr. Jens Arentzen


Årets udenlandske (ikke-amerikanske) film

- Il Postino: Postbudet / Instr. Michael Radford


Årets danske spillefilm

- Menneskedyret / Instr. Carsten Rudolph


Årets manuskript

- Carsten Rudolph / Menneskedyret


Årets mandlige hovedrolle

- Ulf Pilgaard / Farligt venskab


Årets kvindelige hovedrolle

- Puk Scharbau / Kun en pige


Årets mandlige birolle

- Søren Pilmark / Menneskedyret


Årets kvindelige birolle

- Birthe Neumann / Kun en pige


Årets fotograf

- Anthony Dod Mantle / Menneskedyret


Årets filmdekoration

- Viggo Bentzon / Kun en pige


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / Kun en pige


Årets sminkør

- Elisabeth Bukkehave / Menneskedyret


Årets lyd / sounddesign

- Hans Møller / Menneskedyret


Årets klipper

- Morten Giese / Menneskedyret


Årets score (musik)

- Anders Koppel / Menneskedyret


Årets korte dokumentarfilm

- Carl Th Dreyer - Min metier & Haiti / Instr. Torben Skjødt Jensen & Instr. Jørgen Leth


Årets udenlandske film

- Smoke / Instr. Wayne Wang


Årets danske spillefilm

- Nattevagten / Instr. Ole Bornedal


Årets manuskript

- Lars von Trier & Niels Vørsel / Riget


Årets mandlige hovedrolle

- Ernst-Hugo Järegård / Riget


Årets kvindelige hovedrolle

- Kirsten Rolffes / Riget


Årets mandlige birolle

- Kim Bodnia / Nattevagten


Årets kvindelige birolle

- Rikke Louise Andersson / Nattevagten


Årets fotograf

- Eric Kress / Riget


Årets filmdekoration

- Palle Arestrup / Min fynske barndom


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / Min fynske barndom


Årets sminkør

- Michael Sørensen / Nattevagten


Årets lyd / sounddesign

- Per Streit / Riget


Årets klipper

- Camilla Skousen / Nattevagten


Årets score (musik)

- Joachim Holbek / Riget


Årets korte dokumentarfilm

- Drengen der gik baglæns / Instr. Thomas Vinterberg


Årets korte novellefilm

- Fra hjertet til hånden / Instr. Tómas Gislason


Årets udenlandske film

- Remains of the Day / Instr. James Ivory


Kortfilmjuryens specialpris

- Claus Loof (posthumt)


Årets danske spillefilm

- Åndernes hus / Instr. Bille August


Årets manuskript

- Bille August / Åndernes hus


Årets mandlige hovedrolle

- Frits Helmuth / Det forsømte forår


Årets kvindelige hovedrolle

- Sofie Gråbøl / Sort høst


Årets mandlige birolle

- Jesper Christensen / Den russiske sangerinde


Årets kvindelige birolle

- Anne Marie Helger / De frigjorte


Årets fotograf

- Jan Weincke / Sort høst


Årets filmdekoration

- Gunilla Allard / Sort høst


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / Sort høst


Årets sminkør

- Dennis Knudsen & Anne Cathrine Sauerberg / Sort høst


Årets lyd / sounddesign

- Niels Arild / Åndernes hus


Årets klipper

- Janus Billeskov Jansen / Åndernes hus


Årets score (musik)

- Anders Koppel & Hans-Henrik Ley / Jungledyret


Årets korte dokumentarfilm

- En skæv start & To år med Randi / Instr. Anja Dalhoff


Årets udenlandske film

- The Piano / Instr. Jane Campion


Årets danske spillefilm

- Kærlighedens smerte / Instr. Nils Malmros


Årets mandlige hovedrolle

- Søren Østergaard / Kærlighedens smerte


Årets kvindelige hovedrolle

- Louise Hassing Nielsen / Kærlighedens smerte


Årets mandlige birolle

- Jesper Christensen / Sofie


Årets kvindelige birolle

- Ghita Nørby / Sofie


Årets fotograf

- Jan Weincke / Kærlighedens smerte


Årets filmdekoration

- Peter Høimark / Sofie


Årets kostume

- Jette Termann / Sofie


Årets sminkør

- Cecilia Drott / Sofie


Årets lyd / sounddesign

- Niels Arild / Kærlighedens smerte


Årets klipper

- Birger Møller Jensen / Kærlighedens smerte


Årets score (musik)

- Joachim Holbek & Billy Cross / Russian Pizza Blues


Årets korte dokumentarfilm

- Hjerter i slør & Brev til Jonas / Instr. Jesper W Nielsen & Instr. Susanne Bier


Årets udenlandske film

- Strictly Ballroom / Instr. Baz Luhrmann


Årets danske spillefilm

- Europa / Instr. Lars von Trier


Årets manuskript

- Marianne Goldman / Freud flytter hjemmefra


Årets mandlige hovedrolle

- Ole Lemmeke / De nøgne træer


Årets kvindelige hovedrolle

- Ghita Nørby / Freud flytter hjemmefra


Årets mandlige birolle

- Nikolaj Lie Kaas / Drengene fra Sankt Petri


Årets kvindelige birolle

- Jessica Zanden / Freud flytter hjemmefra


Årets fotograf

- Henning Bendtsen / Europa


Årets scenograf

- Henning Bahs / Europa


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / Drengene fra Sankt Petri


Årets sminkør

- Dennis Knudsen / Drengene fra Sankt Petri


Årets lyd / sounddesign

- Per Streit Jensen / Europa


Årets special effects

- Hummer Højmark, Morten Jacobsen & Kaj Grönberg / Europa


Årets klipper

- Hervé Schneid / Europa


Årets score (musik)

- Joachim Holbek / Europa


Årets korte novellefilm

- Lille dreng på Østerbro / Instr. Lasse Spang Olsen


Årets udenlandske film

- Danser med ulve / Instr. Kevin Costner


Årets danske spillefilm

- Lad isbjørnene danse / Instr. Birger Larsen


Årets mandlige hovedrolle

- Tommy Kenter / Lad isbjørnene danse


Årets kvindelige hovedrolle

- Dorota Pomykala / Kajs fødselsdag


Årets mandlige birolle

- Peter Schrøder / Springflod


Årets kvindelige birolle

- Kirsten Olesen / Springflod


Årets fotograf

- Dirk Brüel / Springflod


Årets lyd / sounddesign

- Niels Arild / Fuglekrigen i Kanøfleskoven


Årets klipper

- Leif Axel Kjeldsen / Springflod


Årets score (musik)

- Fini Høstrup / Springflod


Årets korte dokumentarfilm

- 1700 meter fra fremtiden / Instr. Ulla Boje Rasmussen


Årets udenlandske film

- Cinema Paradiso / Instr. Giuseppe Tornatore


Årets danske spillefilm

- Dansen med Regitze / Instr. Kaspar Rostrup


Årets manuskript

- Åke Sandgren & Stig Larsson / Miraklet i Valby


Årets mandlige hovedrolle

- Frits Helmuth / Dansen med Regitze


Årets kvindelige hovedrolle

- Ghita Nørby / Dansen med Regitze


Årets mandlige birolle

- Tom McEwan / Århus by Night


Årets kvindelige birolle

- Helle Ryslinge / Lykken er en underlig fisk


Årets fotograf

- Dan Laustsen / Miraklet i Valby


Årets scenograf

- Henning Bahs / Miraklet i Valby


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / Miraklet i Valby


Årets sminkør

- Birthe Lyngsøe & Lene Ravn Henriksen / Dansen med Regitze


Årets lyd / sounddesign

- Niels Arild Nielsen / Århus by Night


Årets klipper

- Birger Møller Jensen / Århus by Night


Årets score (musik)

- Thomas Koppel / Lykken er en underlig fisk


Årets korte dokumentarfilm

- Med døden inde på livet / Instr. Dola Bonfils


Årets udenlandske film

- En lille film om kunsten at dræbe / Instr. Krzysztof Kieslowski


Årets danske spillefilm

- Skyggen af Emma / Instr. Søren Kragh-Jacobsen


Årets manuskript

- Søren Kragh-Jacobsen / Skyggen af Emma


Årets mandlige hovedrolle

- Börje Ahlstedt / Skyggen af Emma


Årets kvindelige hovedrolle

- Karina Skands / Himmel og helvede


Årets mandlige birolle

- Erik Mørk / Himmel og helvede


Årets kvindelige birolle

- Harriet Andersson / Himmel og helvede


Årets fotograf

- Dan Laustsen / Skyggen af Emma


Årets scenograf

- Palle Nybo Arestrup / Himmel og helvede


Årets kostumier

- Annelise Hauberg / Ved vejen


Årets lyd / sounddesign

- Niels Arild Nielsen / Himmel og helvede


Årets klipper

- Leif Axel Kjeldsen / Skyggen af Emma


Årets score (musik)

- Jacob Groth / Guldregn


Årets korte dokumentarfilm

- Lys / Instr. Jens Jørgen Thorsen


Årets korte novellefilm

- Nanna og Pernille / Instr. Eddie Thomas Petersen


Årets danske spillefilm

- Pelle Erobreren / Instr. Bille August


Årets manuskript

- Bille August / Pelle Erobreren


Årets mandlige hovedrolle

- Max von Sydow / Pelle Erobreren


Årets kvindelige hovedrolle

- Stéphane Audran / Babettes gæstebud


Årets mandlige birolle

- Björn Granath / Pelle Erobreren


Årets kvindelige birolle

- Lene Brøndum / Pelle Erobreren


Årets fotograf

- Jörgen Persson / Pelle Erobreren


Årets scenograf

- Anna Asp / Pelle Erobreren


Årets lyd / sounddesign

- Niels Arild Nielsen & Lars Lund / Pelle Erobreren


Årets klipper

- Janus Billeskov Jansen / Pelle Erobreren


Årets korte dokumentarfilm

- Ansigt til ansigt / Instr. Anne Wivel


Årets korte novellefilm

- En hård dags nat / Instr. Elisabeth Rygård


Årets danske spillefilm

- Flamberede hjerter / Instr. Helle Ryslinge


Årets manuskript

- Helle Ryslinge / Flamberede hjerter


Årets mandlige hovedrolle

- Torben Jensen / Flamberede hjerter


Årets kvindelige hovedrolle

- Kirsten Lehfeldt / Flamberede hjerter


Årets mandlige birolle

- Peter Hesse Overgaard / Flamberede hjerter


Årets kvindelige birolle

- Sofie Gråbøl / Oviri


Årets fotograf

- Morten Bruus & Tom Elling / Manden i månen & Før gæsterne kommer


Årets scenograf

- Leif Sylvester Petersen / Manden i månen


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / Barndommens gade


Årets sminkør

- Erik Schiødt / Flamberede hjerter


Årets special effects

- Stig Sparre-Ulrich & Niels Arnt Torp / Barndommens gade


Årets klipper

- Birger Møller Jensen / Flamberede hjerter


Årets score (musik)

- Anne Linnet / Barndommens gade


Årets korte dokumentarfilm

- Asian Heart - kone pr. postordre / Instr. Malene Ravn & Bodil Trier


Årets korte novellefilm

- Gæsterne kommer / Instr. Jon Bang Carlsen


Årets udenlandske film

- Mit liv som hund / Instr. Lasse Hallström


Årets danske spillefilm

- De flyvende djævle / Instr. Anders Refn


Årets manuskript

- Jon Bang Carlsen / Ofelia kommer til byen


Årets mandlige hovedrolle

- Reine Brynolfsen / Ofelia kommer til byen


Årets kvindelige hovedrolle

- Stine Bierlich / Ofelia kommer til byen


Årets mandlige birolle

- Flemming (Bamse) Jørgensen / Ofelia kommer til byen


Årets kvindelige birolle

- Kirsten Olesen / Elise


Årets fotograf

- Mikael Salomon / De flyvende djævle


Årets scenograf

- Henning Bahs / Johannes hemmelighed


Årets kostumier

- Evelyn Olsson & Jette Termann / Hodja fra Pjort


Årets special effects

- Peter Høimark & Peter Klitgaard / Hodja fra Pjort


Årets klipper

- Kasper Schyberg / De flyvende djævle


Årets lyd / sounddesign

- Niels Arild Nielsen & Niels Bokkenheuser / De flyvende djævle


Årets score (musik)

- Kasper Winding / De flyvende djævle


Årets korte dokumentarfilm

- De tavse piger / Instr. Anne Wivel & Arne Bro


Årets udenlandske film

- Falsk som vand / Instr. Hans Alfredson


Årets danske spillefilm

- Forbrydelsens element / Instr. Lars von Trier


Årets manuskript

- Bjarne Reuter & Bille August / Tro, håb og kærlighed


Årets mandlige hovedrolle

- Lars Simonsen / Tro, håb og kærlighed


Årets kvindelige hovedrolle

- Bodil Udsen / Min farmors hus


Årets mandlige birolle

- Bent Mejding / Tro, håb og kærlighed


Årets kvindelige birolle

- Aase Hansen / Tro, håb og kærlighed


Årets fotograf

- Tom Elling / Forbrydelsens element


Årets scenograf

- Peter Høimark / Forbrydelsens element


Årets kostumier

- Manon Rasmussen / Forbrydelsens element


Årets special effects

- Peter Høimark / Forbrydelsens element


Årets klipper

- Tómas Gislason / Forbrydelsens element


Årets lyd / sounddesign

- Morten Degnbol / Forbrydelsens element


Årets score (musik)

- Kim Larsen / Midt om natten


Årets korte dokumentarfilm

- Fugl Fønix / Instr. Jon Bang Carlsen


Årets udenlandske film

- Amadeus / Instr. Milos Forman


Årets danske spillefilm

- Skønheden og udyret / Instr. Nils Malmros


Årets manuskript

- Nils Malmros / Skønheden og udyret


Årets mandlige hovedrolle

- Jesper Klein / Skønheden og udyret


Årets kvindelige hovedrolle

- Line Arlien-Søborg / Skønheden og udyret


Årets mandlige birolle

- Hans Christian Ægidius / Forræderne


Årets kvindelige birolle

- Mette Munk Plum / Isfugle


Årets fotograf

- Dan Laustsen / Isfugle


Årets scenograf

- Palle Nybo Arestrup / Isfugle


Årets kostumier

- Annelise Hauberg / Forræderne


Årets special effects

- Eg Norre / Isfugle


Årets klipper

- Janus Billeskov Jansen / Isfugle


Årets lyd / sounddesign

- Jan Juhler / Isfugle


Årets score (musik)

- Leif Sylvester Petesen / Rocking Silver


Årets korte dokumentarfilm

- Motivation / Instr. Anne Wivel & Arne Bro


Årets udenlandske film

- Sophie's Choice / Instr. Allan J. Pakula


Æres-Robert

Æres-Robert

En Æres-Robert gives af Danmarks Film Akademi til en filmfaglig person, hvis mangeårige virke i filmbranchen fortjener anerkendelse og ros. Det er ligeledes med denne pris, at Filmakademiet kan vælge at honorere de filmfaglige personer, der ikke kan nomineres til en Robert inden for de eksisterende kategorier – castere, lineproducere, plakatdesignere osv. Det er bestyrelsen, der vælger, hvem der skal modtage en Æres-Robert. Prisen gives altid med en motivation og uddeles traditionelt til Robert-festen.

Årets Æres Robert

- Christel Hammer


Årets Æres Robert

- Karen Bentzon


Årets Æres Robert

- Ghita Nørby


Årets Æres Robert

- Henning Carlsen


Årets Æres Robert

- Jan Lehmann


Årets Æres Robert

- Jette Termann


Årets Æres Robert

- Ole Michelsen


Årets Æres Robert

- Ole John


Årets Æres Robert

- Henning Camre


Årets Æres Robert

- Kirsten Lykke Dalgaard


Årets Æres Robert

- Bent Fabricius-Bjerre


Årets Æres Robert

- Helle Virkner


Årets Æres Robert

- Kenneth Madsen


Årets Æres Robert

- Tove Jystrup


Årets Æres Robert

- Rolf Konow


Årets Æres Robert

- Marguerite Viby


Årets Æres Robert

- Henning Moritzen


Årets Æres Robert

- Erik Balling


Årets Æres Robert

- Per Holst


Årets Æres Robert

- Astrid Henning-Jensen


Årets Æres Robert

- Jannik Hastrup


Årets Æres Robert

- Ebbe Rode


Årets Æres Robert

- Erik Rasmussen


Honorary Robert Award

I 2014 indførte Filmakademiet en Honorary Robert Award, som bestyrelsen kan vælge at give til internationale filmkunstnere og filmfaglige personer, hvis virke har inspireret og motiveret danske filmskabere.

2014
Årets Honorary Robert Award

- William Friedkin