Årets Nominerede · 2019

Årets Robert-nominerede

Årets nominerede til Robert Prisen 2019

Til Robert Prisen 2019 er følgende film, tv-serier og personer nomineret for deres indsats i dansk film og tv for året 2018.

Ovenfor ses årets nominerede til den årlige nomineringsfrokost. Fotograf: Rolf Konow

Film

Årets danske spillefilm

  • Den skyldige / Nordisk Film Spring, Producer: Lina Flint, Instr.: Gustav Möller
  • Ditte & Louise / Nordisk Film Production A/S, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Niclas Bendixen
  • Journal 64 / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Christoffer Boe
  • Lykke-Per / Nordisk Film Production A/S, Producere: Thomas Heinesen & Karin Trolle, Instr.: Bille August
  • The House That Jack Built / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Lars von Trier

Årets børne- og ungdomsfilm

  • Brakland / Snowglobe, Producere: Eva Jakobsen, Mikkel Jersin & Katrin Pors, Instr.: Martin Skovbjerg
  • Landet af glas / Pilot Film ApS, Producere: Egil Dennerline, Marie Rønn & Jeppe Vig Find, Instr.: Marie Rønn & Jeppe Vig Find
  • Ternet Ninja / A Film Production, Sudoku & Pop Up Production, Producere: Trine Heidegaard & Anders Mastrup, Instr.: Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen
  • Vildheks / Good Company Films, Producere: Stinna Lassen & Anni Faurbye Fernandez, Instr.: Kaspar Munk
  • Vitello / Ja Film A/S, Producer: Anders Berthelsen, Instr.: Dorte Bengtson

Årets instruktør

  • Bille August / Lykke-Per
  • Christoffer Boe / Journal 64
  • Gustav Möller / Den skyldige
  • Isabella Eklöf / Holiday
  • Lars von Trier / The House That Jack Built

Årets originale manuskript

  • Ditte Hansen & Louise Mieritz / Ditte & Louise
  • Gustav Möller & Emil Nygaard Albertsen / Den skyldige
  • Jakob Weis / Den tid på året
  • Johanne Algren & Isabella Eklöf / Holiday
  • Lars von Trier / The House That Jack Built

Årets adapterede manuskript

  • Anders Matthesen / Ternet Ninja
  • Bille August & Anders August / Lykke-Per
  • Bo Hr. Hansen, Nikolaj Arcel & Mikkel Nørgaard / Journal 64
  • Bo Hr. Hansen, Poul Berg & Kaspar Munk / Vildheks
  • Kim Fupz Aakeson & Dorte Bengtson / Vitello

Årets mandlige hovedrolle

  • Baard Owe / Christian IV - Den sidste rejse
  • Esben Smed / Lykke-Per
  • Jakob Cedergren / Den skyldige
  • Matt Dillon / The House That Jack Built
  • Rasmus Bjerg / Så længe jeg lever

Årets kvindelige hovedrolle

  • Ditte Hansen / Ditte & Louise
  • Katrine Greis-Rosenthal / Lykke-Per
  • Louise Mieritz / Ditte & Louise
  • Paprika Steen / Den tid på året
  • Victoria Carmen Sonne / Holiday

Årets mandlige birolle

  • Adam Brix / Ditte & Louise
  • Anders W. Berthelsen / Ditte & Louise
  • Benjamin Kitter / Lykke-Per
  • Fares Fares / Journal 64
  • Jacob Lohmann / Den tid på året

Årets kvindelige birolle

  • Fanny Leander Bornedal / Journal 64
  • Jessica Dinnage / Den skyldige
  • Julie Christiansen / Lykke-Per
  • Karen-Lise Mynster / Den tid på året
  • Sofie Gråbøl / Den tid på året

Årets scenograf

  • Jette Lehmann / Lykke-Per
  • Josephine Farsø / Holiday
  • Sabine Hviid / Vildheks
  • Simone Grau Roney / The House That Jack Built
  • Søren Gam / Ditte & Louise

Årets fotograf

  • Dirk Brüel / Lykke-Per
  • Jacob Møller / Journal 64
  • Jasper J. Spanning / Den skyldige
  • Manuel Alberto Claro / The House That Jack Built
  • Nadim Carlsen / Holiday

Årets kostumier

  • Charlotte Moe / Så længe jeg lever
  • Manon Rasmussen / Lykke-Per
  • Manon Rasmussen / The House That Jack Built
  • Pernille Holm & Emilie Bøge Dresler / Journal 64
  • Stine Gudmundsen-Holmgreen / Den tid på året

Årets sminkør

  • Bjørg Serup / Så længe jeg lever
  • Cecilie Do / Christian IV - Den sidste rejse
  • Dennis Knudsen / The House That Jack Built
  • Dennis Knudsen & Tina Helmark / Lykke-Per
  • Sofie de Mylius / Ditte & Louise

Årets klipper

  • Anne Østerud & Janus Billeskov Jansen / Lykke-Per
  • Carla Luffe / Den skyldige
  • Molly Malene Stensgaard & Jacob Schulsinger / The House That Jack Built
  • My Thordal & Janus Billeskov Jansen / Journal 64
  • Olivia Neergaard-Holm / Holiday

Årets sounddesigner

  • Kristian Selin Eidnes Andersen / The House That Jack Built
  • Morten Green & Eddie Simonsen / Journal 64
  • Niels Arild & Kim Dalum / Lykke-Per
  • Oskar Skriver / Den skyldige
  • Oskar Skriver & Bo Asdal / Ternet Ninja

Årets score

  • Av Av Av / Brakland
  • Flemming Nordkrog / Vildheks
  • Jomi Massage / Ditte & Louise
  • Kristian Selin Eidnes Andersen & Nicklas Schmidt / Julemandens datter
  • Lorenz Dangel / Lykke-Per
  • Mikkel Maltha & Anthony Lledo / Journal 64

Årets originale sang

  • 'Skubber det sne' - Anders Matthesen, Komp.: Anders Matthesen & #KewanLiggerBeatetNormal / Ternet Ninja
  • 'Sut min klit' - Nikoline, Komp.: Nikoline / Ditte & Louise
  • 'Under solen' - Wafande, Pharfar & Fresh-I, Komp.: Wafande Jolivel, Søren Schou & Andreas Keilgaard / Iqbal & Den Indiske Juvel
  • 'Vild' - Lydmor, Komp.: Jenny Rosander, Lasse Lyngbo, Mads Møller & Thor Nørgaard / Vildheks
  • 'Vitello' - Peter Sommer, Jøden & DJ Static, Komp.: Peter Sommer, Jøden & DJ Static / Vitello

Årets visuelle effekter

  • Jonas Ussing & Martin Madsen / Iqbal & Den Indiske Juvel
  • Martin Madsen & Thomas Øhlenschlæger / Lykke-Per
  • Peter Hjorth / The House That Jack Built
  • Simon Sandin, Christian Sjöstedt & Christina Jæger / Vildheks
  • Toke Rude Trangbæk, Daniel French & Sammy Larsen / I Krig & Kærlighed

Årets kortfilm: Fiktion / Animation

  • Dolphin / M&M Productions, Producere: Kim Magnusson & Tivi Magnusson, Instr.: Laurits Munch-Petersen
  • Fugle / Nepenthe Film, Producer: Julie Hjorth, Instr.: Trine Nadia
  • Maja / Hyæne Film, Producer: Daniel Mühlendorph, Instr.: Marijana Jankovic
  • November / Super8, Producer: Iben Søtang Jacobsen, Instr.: Kasper Møller Jensen
  • Næste stop / Meta Film, Producere: Johannes R. Nørregaard & Trin Hjortkjær Thomsen, Instr.: Daniel Kragh-Jacobsen

Årets kortfilm: Dokumentar

  • Enten Eller / Den Danske Filmskole, Producere: Karen Kristensen & Anna Malmkjær, Instr.: Thora Lorentzen
  • Fantasi Fantasi / Sonntag Pictures, Producer: Sara Stockmann, Instr.: Kaspar Astrup Schröder
  • Hjemsøgelsen / Norman Film, Producer: Christian Einshøj, Instr.: Christian Einshøj
  • Vidne / Den Danske Filmskole, Producer: Zire Schucany, Instr.: Louise Leth
  • Vi lader billedet stå et øjeblik / Made in Copenhagen ApS, Producer: Mathilde Hvid Lippmann, Instr.: Esther Wellejus

Årets dokumentarfilm

  • Bobbi Jene / Sonntag Pictures, Producere: Sara Stockmann & Julie Leerskov, Instr.: Elvira Lind
  • Den nat vi faldt / Bullitt Film, Producer: Rikke Tambo Andersen, Instr.: Cille Hannibal
  • Olegs krig / Final Cut for Real, Producer: Monica Hellström, Instr.: Simon Lereng Wilmont
  • Skjold & Isabel / Wergeland Film, Producer: Emil Kramhøft Dinsen, Instr.: Emil Næsby Hansen
  • The Return / Walenciak Film, Producere: Julie Friis Walenciak, Julie Rix Bomholt & Katja Adomeit, Instr.: Malene Choi Jensen

Årets engelsksprogede film

  • A Star is Born / Instr.: Bradley Cooper, Distr.: SF Studios
  • Call Me By Your Name / Instr.: Luca Guadagnino, Distr.: United International Pictures
  • The Florida Project / Instr.: Sean Baker, Distr.: Scanbox Entertainment
  • The Shape of Water / Instr.: Guillermo del Toro, Distr.: Nordisk Film Distribution A/S
  • Three Billboards Outside Ebbing Missouri / Instr.: Martin McDonagh, Distr.: Nordisk Film Distribution A/S

Årets ikke-engelsksprogede film

  • Burning / Instr.: Lee Chang-dong, Distr.: Camera Film
  • Cold War / Instr.: Pawel Pawlikowski, Distr.: Scanbox Entertainment
  • Grænse / Instr.: Ali Abbasi, Distr.: Camera Film
  • Roma / Instr.: Alfonso Cuarón, Distr.: Netflix
  • Shoplifters / Instr.: Hirokazu Koreeda, Distr.: Filmbazar

Tv-serier

Årets korte tv-serie

  • 30 / Drive Studios, Hovedforfattere: Jesper Zuschlag & Julie Rudbæk, Producer: Mikkel Herforth, Konceptuerende instr.: Jesper Zuschlag & Julie Rudbæk
  • Doggystyle / DR Ung, Hovedforfatter: Anna Emma Haudal, Producer: Rikke Lassen, Konceptuerende instr.: Anna Emma Haudal
  • En fremmed flytter ind / Made in Copenhagen ApS, Hovedforfattere: Krister Moltzen & Nicole N. Horanyi, Producer: Helle Faber, Konceptuerende instr.: Nicole N. Horanyi
  • Theo & Den Magiske Talisman / DR Drama, Hovedforfattere: Trine Piil & Peter Gornstein, Producer: Nynne Selin Eidnes, Konceptuerende instr.: Peter Gornstein
  • Vitello / Ja Film A/S, Hovedforfatter: Kim Fupz Aakeson, Producer: Anders Berthelsen, Konceptuerende instr.: Dorte Bengtson

Årets tv-serie

  • Broen IIII / Nimbus Film & Filmlance, Hovedforfattere: Hans Rosenfeldt & Camilla Ahlgren, Producere: Bo Ehrhardt & Anders Landstrøm, Konceptuerende instr.: Henrik Georgsson
  • Herrens veje II / DR Drama, Hovedforfatter: Adam Price, Producer: Camilla Hammerich, Konceptuerende instr.: Kaspar Munk
  • Kriger / Miso Film, Hovedforfattere: Christoffer Boe & Simon Pasternak, Producere: Jonas Allen & Peter Bose, Konceptuerende instr.: Christoffer Boe
  • Liberty / DR Drama, Hovedforfatter: Asger Leth, Producer: Karoline Leth, Konceptuerende instr.: Mikael Marcimain
  • The Rain / Miso Film, Hovedforfatter: Jannik Tai Mosholt, Producer: Christian Potalivo, Konceptuerende instr.: Kenneth Kainz

Årets mandlige hovedrolle - tv-serie

  • Carsten Bjørnlund / Liberty
  • Dar Salim / Kriger
  • Lars Mikkelsen / Herrens veje II
  • Lars Ranthe / Friheden
  • Thure Lindhardt / Broen IIII

Årets kvindelige hovedrolle - tv-serie

  • Alba August / The Rain
  • Ann Eleonora Jørgensen / Herrens veje II
  • Danica Curcic / Kriger
  • Lene Maria Christensen / Friheden
  • Sofia Helin / Broen IIII

Årets mandlige birolle - tv-serie

  • Anton Hjejle / Liberty
  • Elliott Crosset Hove / Broen IIII
  • Jesper Groth / Klaphat
  • Lars Ranthe / Kriger
  • Simon Sears / Herrens veje II

Årets kvindelige birolle - tv-serie

  • Asta Kamma August / Sygeplejeskolen
  • Camilla Lau / Herrens veje II
  • Fanny Louise Bernth / Herrens veje II
  • Josephine Park / Doggystyle
  • Sofie Gråbøl / Liberty

Publikumsprisen bliver præsenteret af Blockbuster

Blockbuster Publikumspris

  • Brakland / Snowglobe, Producere: Eva Jakobsen, Mikkel Jersin & Katrin Pors, Instr.: Martin Skovbjerg
  • Charmøren / Good Company Films, Producer: Stinna Lassen, Instr.: Milad Alami
  • Christian IV - Den sidste rejse / Good Company Films, Producer: Claudia Saginario, Instr.: Kasper Kalle
  • Den skyldige / Nordisk Film Spring, Producer: Lina Flint, Instr.: Gustav Möller
  • Den tid på året / Nordisk Film Production A/S, Producer: Mikael Rieks, Instr.: Paprika Steen
  • Ditte & Louise / Nordisk Film Production A/S, Producer: Thomas Heinesen, Instr.: Niclas Bendixen
  • Dobbeltspil / Creative Alliance, Producere: Malene Blenkov, Nikolaj Vibe Michelsen, Lars Knudsen & Dan Bekerman, Instr.: Per Fly
  • Happy Ending / Happy Ending Film & TV ApS, Producer: Mie Andreasen, Instr.: Hella Joof
  • Hodja fra Pjort / M&M Productions, Producere: Tivi Magnusson, Kim Magnusson & Anders Mastrup, Instr.: Karsten Kiilerich
  • Holiday / Apparatur, Producer: David B. Sørensen, Instr.: Isabella Eklöf
  • I Krig & Kærlighed / Fridthjof Film, Producer: Ronnie Fridthjof, Instr.: Kasper Torsting
  • Iqbal & Den Indiske Juvel / Miso Film, Producere: Christian Potalivo & Mikael Olsen, Instr.: Oliver Zahle
  • Journal 64 / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Christoffer Boe
  • Julemandens datter / Deluca Film, Producere: Morten Rasmussen & David Østerbøg, Instr.: Christian Dyekjær
  • Kærester / Tambo Film, Producer: Rikke Tambo Andersen, Instr.: Niels Holstein Kaa
  • Lad de døde hvile / Pure Fiction, Producer: Jannick Raunow, Instr.: Sohail A. Hassan
  • Landet af glas / Pilot Film ApS, Producere: Egil Dennerline, Marie Rønn & Jeppe Vig Find, Instr.: Marie Rønn & Jeppe Vig Find
  • Lykke-Per / Nordisk Film Production A/S, Producere: Thomas Heinesen & Karin Trolle, Instr.: Bille August
  • Månebrand / Dæmon Film, Producer: Max Christensen, Instr.: Kasper Juhl
  • Sankt Bernhard Syndikatet / Meta Film, Producere: Emilie Lebech Kaae & Jakob Kirstein Høgel, Instr.: Mads Brügger
  • Så længe jeg lever / Miso Film, Producere: Jonas Allen & Peter Bose, Instr.: Ole Bornedal
  • Team Albert / Regner Grasten Filmproduktion A/S, Producer: Regner Grasten, Instr.: Frederik Meldal Nørgaard
  • Ternet Ninja / A Film Production, Sudoku & Pop Up Production, Producere: Trine Heidegaard & Anders Mastrup, Instr.: Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen
  • The House That Jack Built / Zentropa, Producer: Louise Vesth, Instr.: Lars von Trier
  • Vildheks / Good Company Films, Producere: Stinna Lassen & Anni Faurbye Fernandez, Instr.: Kaspar Munk
  • Vitello / Ja Film A/S, Producer: Anders Berthelsen, Instr.: Dorte Bengtson
  • Wonderful Copenhagen / Tengberg Film, Producer: Jeppe Wowk, Instr.: Bo Tengberg

Information

Nomineringsproces

Det er de mange medlemmer af Danmarks Film Akademi, der stemmer om, hvilke film, tv-serier og fagfolk, der skal nomineres, ligesom de i sidste ende stemmer om, hvem der skal modtage Robert-priserne inden for en bred vifte af de filmiske discipliner. Dog er det et fagudvalg, der nominerer i dokumentarfilmkategorien.
Medlemmerne nominerer på baggrund af deres beskæftigelse(r) i den danske filmbranche for, at sikre at det er de bedste film og personer der bliver nomineret.

Det er kun medlemmer af Danmarks Film Akademi, der kan stemme på og dermed udpege de film eller fagpersoner, som de synes, har gjort det bedst i det indeværende filmår.

Nogle uger før Robert-festen inviteres alle de nominerede til en uformel nomineringsfrokost, hvor Filmakademiet benytter lejligheden til at hylde alle nominerede.